ביום תלמידות, בערב סוכנות סמויות: "בחורה צעירה הגיעה לכאן לפני שבוע וביקשה לקנות ממני וודקה", מספר בעל קיוסק ברחוב ההסתדרות בחולון. "היא נראתה לי חשודה, וכמו תמיד, ביקשתי ממנה תעודת זהות. היא אמרה לי שאין לה וניסתה לשכנע אותי למכור לה בכל זאת, אבל לא הסכמתי".

כשעזבה את הקיוסק, כך הוא מספר, ראה כי היא פוסעת מעבר לפינה ועולה על ניידת משטרה. בשתי הזדמנויות בחודשיים האחרונים הפעיל מחלק הנוער של מרחב איילון במשטרה שתי סוכנות סמויות במטרה לטרפד מכירת משקאות אלכוהוליים לקטינים בפיצוציות ובקיוסקים. הפעלת סוכנים סמויים אינה דבר חדש במשטרה, אלא שבמקרה זה מדובר בנערות בנות 17־16, מתנדבות במשמר האזרחי, המשתתפות בפעילות הסמויה בלא כל תמורה ותחת סיכון מסוים, אך בליווי צמוד של כוח משטרתי.


תלמידת תיכון סמוייה בפיצוצייה (המחשה). צילום: קובי קואנקס

הנערות התלוו לצוותי בילוש ושיטור, ונשלחו לבדן לפיצוציות ולקיוסקים במטרה לשכנע את המוכרים למכור להן משקאות אלכוהוליים. אם הצליחו במשימתן, הוזעקו השוטרים, בית העסק נסגר מיד, ובעליו עוכבו לחקירה על מכירת אלכוהול לקטין.
”בחרנו נערות שהתנדבו לפני כן שלושה חודשים לפחות במשמר האזרחי", מסביר ראש מחלק הנוער במרחב איילון, רפ"ק עאהד אברהים. "הן מתחילות לפעול כמובן לאחר שאנו מקבלים רשות לכך מהוריהן ובאישור פרקליטות מחוז תל אביב, שבסמכותה לאשר הפעלת קטינים. בתהליך הבחירה אנחנו מוודאים שהן מסוגלות לעסוק במשימה. הן בסך הכל ילדות, וחשוב לנו מאוד למצוא מישהי שלא תילחץ אם יתרחש דבר בלתי צפוי.

"כל סוכנת שיצאה לשטח ידעה שיש מי שעומד מאחוריה, שאין לה מה לדאוג. סוכנת שנכנסת לפיצוצייה מלווה תמיד בצוות שנמצא בניידת לא רחוק ממנה, למקרה שנרגיש שצפויה לה סכנה. הסוכנות יודעות שאיש לא ינטוש אותן בשטח אם יקרה משהו".

רפ"ק אברהים מספר כי בעבור הנערות מדובר בחוויה יוצאת דופן. "הפעילות הזו היא לא משהו שבני נוער רגילים לעשות. הנערות שעושות את זה נחשפות למשהו חדש, ולמען האמת הן אוהבות אותה מאוד. אפשר אפילו לומר שכיף להן. זו חוויה מיוחדת בעבורן, ושונה מאוד ממה שחבריהן למשמר האזרחי עושים במסגרת הפעילות השוטפת".

שני מבצעים מסוג זה, ששתי הסוכנות הופעלו במהלכם, נערכו עד היום, והודות לפעילות הנערות נסגרו בצו מינהלי ל-30 יום שישה בתי עסק בחולון ובבת ים. המבצע האחרון התרחש בשבוע שעבר, והמרחב, בפיקודו של נצ"מ יהודה דהן, מתכוון להמשיך בהפעלת הסוכנות הצעירות.

"מדובר בהחלטה ברמה הארצית, שאימצנו במרחב איילון", אומר רפ"ק אברהים. "מדובר בפעילות ממוקדת בת כמה שעות, ותוצאותיה אדירות. אנו נתקלים במראות של ילדים בני 12 ו-13 זרוקים ברחוב כתוצאה משכרות, ובעקבות הבעיה הזו הגענו למסקנה שצריך לטפל בתופעה החמורה בצורה מדויקת, והפעלת הסוכנות משרתת אותנו מאוד".

"הרבה מאוד אירועי אלימות חמורים מאוד הם פועל יוצא של שתיית אלכוהול על ידי בני נוער", מוסיפה סגניתו של רפ"ק אברהים, פקד שירי חיימוביץ'. "מדובר באירועים חמורים במיוחד, שמעורבים בהם ילדים בני 11 עד 18, ומתרחשים בפירוש בגלל שהילדים האלה רכשו אלכוהול בפיצוציות ושתו לשוכרה".

ראש אגף המבצעים במרחב, סנ"צ שמעון נחמני, מגלה כי הפעלת הסוכנות נעשתה בבתי עסק שהתקבל לגביהם מידע כי הם מוכרים אלכוהול לקטינים. לדבריו, המשטרה אף דאגה לשלוח להם התראות מוקדמות, שבמסגרתן הובהר שידוע לה שמתנהלת בהם פעילות בלתי חוקית.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון"