סרט שווה זכויות: דרור ברוך, שכתב, הפיק וביים סרט, העוסק באלימות בקרב בני נוער, תבע בבית משפט השלום בתל אביב את בית ספר "מקווה ישראל" וארבעה אנשי חינוך בכירים בו, משום שלטענתו "הפירו בצורה בוטה" את זכויות היוצרים שלו בסרט, כשהקרינו אותו פעמים מספר בלא קבלת רשות ממנו.

לטענתו, לפני עשור החליט להתמודד עם בעיית האלימות בקרב בני הנוער, לכתוב תסריט ולהפיק סרט שיעסוק בתופעה ובמערכות יחסים שבין הורים וילדים, תוך ניפוץ סטריאוטיפים מקובלים, שלפיהם האלימות היא עניין ייחודי לנערים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות.

ההפקה כולה מומנה מכיסו הפרטי, בלא מימון מקרנות חיצוניות, בלא עזרת רשת משדרת כלשהי ובלא תמיכה כספית ממשרד ממשלתי או ציבורי. לטענתו, "את כל אלה החליפה עבודה קשה ביותר של אנשים מלאי מוטיבציה וחדורי אמונה בסרט וברעיון שמאחוריו". בשל כך קיבץ סביבו מכרים, חברים ובני משפחה, ללא רקע מקצועי במשחק. במשך שנה נפגשו מדי שבוע לסדנת משחק שניהל, ובמהלכה התאמנו וערכו חזרות לקראת צילומי הסרט, "שנייה אחת יותר מדיי".

הסרט צולם במחצית השנייה של 2000, ולטענתו הוא זה שהפיק וביים אותו, ואף השתתף בו כשחקן בגלל התקציב המוגבל. לאחר השלמת צילומי הסרט, החל לשקוד על עריכתו. לשם כך רכש תוכנת עריכה, למד לבדו את רזיה, ובמשך חצי שנה סינן את חומרי הגלם שצולמו לתוצאה הסופית.

הקרנתו הפומבית הראשונה של הסרט היתה במסגרת פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בחיפה לפני תשע שנים. במקביל המשיך לפעול לקידום הסרט ולקבלת המלצה ממשרד החינוך להקרנתו במוסדות חינוך.

הסרט הוקרן בבתי ספר ובמוסדות לאחר שמנהליהם פנו אליו והסדירו איתו את זכות ההקרנה. לטענתו, מעשיהם של הנתבעים היו "הפרה בוטה" של זכויות היוצרים שלו בסרט ובתסריט, מכיוון שהקרינו את הסרט פעמים מספר בלא קבלת רשות ממנו ובלי שהסדירו את התשלום בעבור ההקרנות, ולא החזירו לו את הסרט למרות דרישותיו.

מעשיהם "חמורים שבעתיים לנוכח היותם מפעילים ובעלי תפקיד במוסד חינוכי, וכך אמונים על חינוך בני הנוער לערכים של כיבוד הסכמים ושמירה על הוראות החוק".

הוא מבקש מבית המשפט להוציא צו שיחייב את הנתבעים להשיב לו את הקלטת של הסרט או כל עותק הקיים ברשותם. ביחד עם זאת הוא מבקש פיצויים של 240 אלף שקל על כל אחת מהפרות זכויות היוצרים, 30 אלף שקל על החזקת הקלטת, 36 אלף שקל על הקרנות הסרט ו-40 אלף שקל על עוגמת נפש.

טרם הוגש כתב הגנה.

מנכ"ל "מקווה ישראל", רונן צפריר, אמר בתגובה: "הנושא בטיפול של היועצים המשפטיים שלנו. מסתמנת פשרה שכל הצדדים יהיו מרוצים ממנה".