הפגנה ושביתה: הורי התלמידים בכיתה ה' בבית ספר "ביאליק" בחולון הגיעו בימים חמישי ושישי בשבוע שעבר לבית הספר במקום ילדיהם במטרה להביע מחאה. ההורים מחו על שורה של אי סדרים כביכול ובעיות שאירעו בבית הספר בשנים האחרונות, ובכלל זה לפני מספר שבועות עם עזיבתה של מחנכת הכיתה של ילדיהם חודש ימים אחרי תחילת שנת הלימודים, ומינויה של מורה שהוצגה בפניהם כבעלת ניסיון בן שנתיים בבית ספר בעיר אחרת, אך "הסתבר לנו שלמורה אין הרבה ניסיון ושתעודת ההוראה שלה מתאימה לגן חובה ולכיתה א'", כדבריהם. "זה היה הקש ששבר את גב הגמל מבחינתנו".

רוב טענותיהם של ההורים מופנות כלפי מנהלת בית הספר, ניצה שלום, הממלאת את התפקיד זו השנה התשיעית. על פי רישומי ועד ההורים בבית הספר, רק בשנה האחרונה עזבו את המוסד ארבע מורות. עם תחילת שנת הלימודים עזבו שתי מורות נוספות בהתראה קצרה.

"שתי מורות מצוינות קמו בוקר אחד ועזבו", אומר אחד ההורים הכעוסים. "אין לנו טענות למורות, הסיבות שהן עזבו בגללן ידועות וברורות לנו, אבל אנחנו כבר לא מסוגלים לסבול את מה שקורה בבית הספר. אין לנו אחריות על מה שקורה בחדר המורים, האחריות שלנו היא אך ורק כלפי הילדים שלנו. חוסר יציבות הוא אחד הדברים הגרועים ביותר שאפשר לשדר לילד. בשנים האחרונות האווירה בבית הספר לא נעימה, אווירה של מרמור גדול מאוד".

"אנחנו לא יודעים מה מצב התלמידים, ואיפה הם עומדים מבחינת רמת הלימודים", סיפר אחד ההורים, "הסתבר לנו שהרבה תלמידים שמגיעים מ'ביאליק' לחטיבה מפגרים בחומר בצורה חמורה. ביקשנו משקיף חיצוני שיהיה נוכח בבית הספר בזמן בחינת המיצ"ב, ולערוך בחינת רוחב לכל תלמידי בית הספר. אנחנו מקווים שמישהו במינהל החינוך בעיר יתעורר, ויבין שמקומה של המנהלת לא איתנו".

עוד נאמר על היחסים: "מניסיוני אומר, שקשה מאוד לתאם איתה פגישות, רוב הזמן היא מגלה חוסר סבלנות או אמפטיה, ויש תחושה כללית שההורים 'מפריעים' לה, ושהיא ב'ממלכתה' רוצה לעשות מה שמתאים לה", טוענת אם נוספת. "אנחנו לא מוכנים שזה יהיה על הגב של הילדים שלנו. על פי הידוע לנו, יש לא מעט הורים שהעבירו את הילדים לבתי ספר אחרים".

מנהלת בית הספר, ניצה שלום, סיפרה לעומת זאת: "צר לי שהדברים מוצגים באור שלילי. הם רחוקים ממה שקורה בבית הספר. אני מקבלת ביקורת, ואטפל בכל מה שדורש טיפול. יש הרבה עבודה איכותית בתשע שנים שבהן אני בבית הספר, אני נוהגת תמיד בצורה מכבדת כלפי כל אדם, אני מלמדת בכיתות בהתאם למה שמנהלת צריכה ללמד. אני אוהבת ללמד ועושה את זה ברצון".

למה כל כך הרבה מורות עוזבות את בית הספר בשנים האחרונות?
"בשנה שעברה עזבו ארבע מורות ויועצת. זה לא אומר שאלה מורות שהשפלתי או גרמתי להן נזק, ניתן לבדוק את זה מול המורות עצמן, כל אחת עזבה מסיבותיה".
מורות שעזבו מספרות על יחסים מאוד לא נעימים איתך.
"יש כל מיני סיבות שבגללן מורות מחליטות לעזוב, כל אדם לגופו".

מדוע יש מגשר בין ההורים להנהלה?
"מערך בית ספרי עובד עם מדריכים מומחים בתחומם. יש שיתוף הורים בתוך בית הספר, אני בתפישה שלי קהילתית, אני רוצה שותפים בבית הספר. עכשיו אנחנו עושים עבודה מקצועית ביותר ובונים תקנון לבית הספר".
באשר לטענה כי כשהילדים מגיעים לחטיבת הביניים הם בפיגור בחומר, אמרה המנהלת: "יש מפקחת שאחראית, והכל נמדד. זה פן מקצועי שרק היא יכולה לתת תשובות עליו".

"חשוב לנו לציין שיש לנו שיתוף פעולה והקשבה מלאה מצד המפקחת החדשה, רונית דרן", אומר סגן יו"ר ועד ההורים בבית הספר, יוסי גולדין. "כרגע אנחנו פועלים ועובדים מולה, ולא מול ניצה".

יו"ר ועד ההורים העירוני, קובי מכלוף, מסר בתגובה: "ועד ההורים העירוני מעורב זה שנה במה שקורה בבית ספר 'ביאליק'. לפני שנה הצעתי להנהלת בית הספר ולוועד להביא מגשר מקצועי. הקש ששבר את גב הגמל אצל כולם הוא שניצה והמורה טענו שיש לה ניסיון קודם. ההורים בדקו, ולטענתם גילו שלא דובים ולא יער. אנחנו מקווים שהדבר לא ישנה, ומי שצריך לתת את הדעת על המקרה, יעשה זאת במלוא כובד ראש".

משרד החינוך מסר בתגובה: "בראשית שנת הלימודים מונתה לבית הספר מפקחת חדשה, שהחלה לבדוק ביסודיות את העבודה וההתנהלות בבית הספר מתוך כוונה לסייע ולפתור בעיות שהתעוררו. לצערנו, כמה הורים אינם מסייעים לתהליך, בוחרים בדרך של הפגנות, השבתות ואמירות חסרות אחריות ושקריות, תוך הפצת מידע שאינו נכון או חלקי ובמטרה לפגוע במנהלת בית הספר. משרד החינוך לא יתן לכך יד, ויעשה הכל כדי לטפל עניינית בבעיות המהותיות מתוך כוונה להפוך את המוסד החינוכי למוביל בעיר".