אמיתי, מזויף, העיקר התפוקה: על פי החשד הנחקר לאחרונה במחלקה לחקירות שוטרים, לקח אחד משוטרי הסיור במשטרת מרחב איילון, את תפקידו רחוק מדי. הוא, כך על פי החשד ועל פי עדות אחד מקציניו, רצה להרשים במיוחד את מפקדיו ולהראות תפוקה בלתי נלאית בעבודת השטח.

אלא, כך על פי מסמכים שהגיעו למערכת, הדרך לאכיפת החוק עברה דווקא בצפצוף בוטה על החוק. יתרה מכך, בפרטים הנחשפים בכתבה מתברר שזה בא על חשבונם של עובדים פלסטינאים, שכל מה שביקשו היה להביא פרנסה לביתם כעובדי בניין. שוטר הסיור, שמעלליו נחשפו על ידי שוטרת סיור בשירות חובה שעבדה לצידו, הפך אותם, כאמור משוהים חוקיים לחלוטין למפירי חוק שנכנסו לישראל במירמה.

יתרה מכך, הם, בשל רישום דוחות מעצר פיקטיביים מצידו של השוטר הנמרץ, נכנסו למאגר משטרתי כמסומנים וכמי שעלולים לשלם מחיר כבד על "רישומם הפלילי", עד לכדי אובדן האפשרות להביא פרנסה לביתם.

מי שהביאה, כאמור, לחשיפת הפרשה היתה שוטרת סיור בשירות חובה שעבדה עם השוטר החשוד. שבוע לאחר המשמרת שהיתה עדה בה למעשיו, היא החליטה לשלוח מזכר לאחד מקציני הסיור של התחנה, שהיה מפקדה הישיר באותה תקופה.

"החלטתי לפנות אליך בעקבות התנהלות משמרת ב-27 בדצמבר 2009", פתחה השוטרת את המזכר בן ארבעת העמודים. "באותו יום שובצתי על ידי ממלא מקום קצין יחידת הסיור לעבוד יחדיו עם השוטר אייל (השם בדוי, ש.א.). קיבלנו קוד קריאה בקשר ויצאנו לשטח.

"עלי לציין עוד כי עוד לפני תחילת המשמרת התבקשנו לעבוד במבצע שב"ח שהתנהל באותו בוקר באיזור הערים חולון ובת ים. ברצוני לציין כי הגענו אל מקום שיש בו אתר בנייה, וראינו כי במקום עובדים כמה פועלים פלשתינים, שהציגו בפני שותפי תעודות זהות ירוקות והיתרי עבודה.

"ברצוני לציין שהתבקשתי על ידי שותפי לרשום דו"חות מעצר/שחרור בגין הפרת היתר עבודה, בלי עותקים. לטענתו של שותפי, מעצרים אלה ידועים בפני אחד מקציני הסיור של המרחב, ועניין זה מאושר, למרות שטענתי בפניו כי לא הוצג בפני היתר העבודה של הפועלים, ואותם מעצרים ערערו את דעתי".

בהמשך המזכר ציינה השוטרת בפני מפקדה כי לאחר שעזבו את אתר הבנייה, ביקרו היא ושותפה בשלושה אתרי בנייה נוספים בעיר. דפוס ההתנהגות של שותפה לסיור היה זהה בכל אותם מקומות. "דו"חות הפעולה נרשמו על ידי שותפי אייל, ובשלוש הכתובות הנ"ל לא הוצגו בפני היתרי העבודה של הפועלים.

"באחד האתרים הביא בפני שותפי את התעודות של הפועלים, והבחנתי באחת מתעודות הזהות כי יש היתר עבודה בתוקף, כולל תאריכים, וגם היתר עבודה בבניין. קראתי לשותפי להגיע אל הניידת כדי לשאול אותו מה הסיבה לכך שאנו עוצרים את אותו אדם, אם יש בידו היתר עבודה בתוקף ואישור עבודה מתאים, ושותפי מסר לי שזו בעצם דרישת קצין הסיור, וכי הפיקוד מודע לכך".

בעקבות תשובתו של השוטר, שנשמעה לשוטרת לא הגיונית, היא החליטה לטלפן לאחד ממפקדי משמרת הסיור באותו יום, שאינו קצין. לאחר שהעבירה לידיו את המידע, המשיכה בפעילות עם השוטר החשוד, למרות שעל פי דבריה אופן טיפולו במעצר השב"חים "נראה חשוד".

על פי מסמך שהעביר קצין הסיור למפקדו במרחב איילון, סיפר לו השוטר שכל המעצרים שערך במהלך אותה משמרת היו חוקיים. הקצין, שהיה בחופשה באותה עת, הודיע לשוטר החשוד שכאשר ישוב לעבודה יערוך בדיקה נוספת. בתום הבדיקה, ולאחר שגבה את עדותה של השוטרת, התעוררו אצל הקצין ספקות בנוגע לדו"חות, והוא החליט לזמן את השניים לפגישה במשרדו. במהלך הפגישה דרש הקצין מהשוטר להסביר לו את מעשיו, ואז נשבר השוטר, והודה כי זייף את הדו"חות.

"לאחר בדיקה מעמיקה מול השוטר", כתב קצין הסיור למפקדו, "הוברר כי מדובר בדו"חות שקריים. ציינתי בפני השוטר שדבר זה אינו מקובל עלי ואמרתי לו כי פעולתו לא היתה תקינה".

בעקבות הודאתו של השוטר, החליט אחד ממפקדיו הבכירים במרחב להעביר את פרטי המקרה למח"ש. בפברואר נחקר השוטר במח"ש והודה שדו"חות המעצר שרשם היו מפוברקים. בתום החקירה הוחלט כי יובא לדין משמעתי, אך הדבר טרם נעשה, למרות שחלפו חודשים מאז תום החקירה.

תגובות

תגובת משרד המשפטים: "במח"ש נפתחה חקירה כנגד השוטר. בסיומה, ולאחר בחינת מכלול הנסיבות בתיק, הוחלט להעביר את התיק למחלקת המשמעת במשטרת ישראל, עם המלצה להעמידו לדין משמעתי".
ממשטרת מחוז תל אביב נמסר: "הנושא נמצא בטיפול המחלקה לחקירות שוטרים, ולכן אנו מנועים מלהתייחס לנושא".
תגובת השוטר: "איני מעוניין להגיב, עדיין לא הועמדתי לדין, העניין עדיין בחקירה. אין לנו על מה לשוחח".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון".