שרשרת טעויות בטיפול: "מישהו חייב לשלם את מחיר הטעויות שנעשו, וזו בטח לא הבת שלי". כך אומרת בכאב אם לילדה (9) מהאיזור, שטוענת כי בתה נפלה קורבן להתעללות מינית מצד ילדים בהיותה בגן, וסובלת מאז מהידרדרות במצבה הנפשי ומרגרסיה בהתפתחותה הרגשית והמנטלית.

לטענת האם, למרות הטראומה הקשה שחוותה בתה, העדיפה העירייה שלא להתייחס למקרה ברצינות, והדבר גרם להחמרה במצבה של בתה, והביא לכך שהיא נאלצה להחליף כמה מסגרות לימוד מאז האירוע בשל קשיי הסתגלות וחוסר אמון. "במשטרה טוענים שסגרו את התיק מחוסר עניין לציבור", אומרת האם, "אבל בפועל סגרו אותו בגלל שמדובר בילדים ולכן קל להתנער ממה שקרה. זה עצוב מאודי".

זמן קצר לאחר שנודע לאם על ההתעללות לכאורה, היא התלוננה במרחב איילון של המשטרה, שפתחה בחקירה, אולם התיק נסגר לפני שנה בשל חוסר עניין לציבור. לפני שבועות מספר ביקשה האם לפתוח את תיק החקירה מחדש, אולם לאחר שנאמר לה כי בתה תיאלץ להיחקר בשנית, חזרה בה. "חקירה כזו תחמיר את מצבה", היא אומרת.

כשהיתה איילת (שם בדוי) בגן, חודשיים לפני סוף השנה, התחילה אמה להרגיש כי היא מתנהגת בצורה יוצאת דופן. "זה היה מוזר מאוד", מספרת האם. "אחת לשלושה או ארבעה ימים היו מזעיקים אותי לגן בטענה שהילדה אינה מרגישה טוב. באותם ימים חלה נסיגה גדולה בהתפתחות ההתנהגותית והרגשית שלה. היא החלה להכניס אצבע לפה, כמו תינוקת, התחבאה מתחת לשולחנות בבית בלא סיבה והיו לה התפרצויות זעם רבות, ככה סתם, בלי שמישהו עשה לה משהו או הרגיז אותה".

הסימפטומים הדאיגו את האם מאוד, אולם היא לא ידעה כיצד לסייע לבתה. בערב שבועות, חודשיים לאחר שההידרדרות במצב החלה, גילתה אמה של איילת במקרה, כי בתה היתה על פי חשדה קורבן להתעללות מצד אחדים מחבריה לגן.
בפגישה עם הורים אחרים מהגן הופתעה האם לגלות כי אחדים מההורים ידעו שבתה הוטרדה בכמה הזדמנויות. "האימהות סיפרו לי ששמעו על מקרים שהתרחשו בחדר השירותים, במחסן ובחצר".

לטענתה, ההתעללות שחוותה בתה כללה גם כמה מקרים של התעללות מינית לכאורה, שבמסגרתה, כפי שסיפרה הילדה לאמה, אחזו בה אחדים מילדי הגן, בזמן שאחד מהם הפשיט אותה מבגדיה ותחב את אצבעו לאיבר מינה. "לא האמנתי למשמע אוזני", אומרת האם. מצוידת במידע הקשה והמטריד התייצבה האם, מיד עם תום חופשת חג השבועות, מול הגננת. "היא, בשיא האדישות, ענתה לי: 'אם קרה, זה קרה. זה קורה לילדים'".

בעקבות זאת החליטה האם להפסיק לשלוח את בתה לגן. למחרת התייצבה במשטרה והגישה תלונה כנגד הגננת.
במקביל, הילדה נשלחה לטיפול: "הגענו לפגישה עם הפסיכולוג", משחזרת האם, "סיפרתי לו מה ששמעתי שקרה, והוא אמר לי שיכול להיות שהיתה טעות ושהילדה בדתה את הסיפורים. כעסתי על הגישה שלו מאוד, ולא יכולתי שלא לחוש שהוא מנסה לסבן אותי. בסיום השיחה ביקש הפסיכולוג שאחזיר את הילדה לגן".

לאחר שהופנתה לטיפול פסיכולוגי, נאמר לה כי מרגע שהעבירה את העניין לטיפול במשטרה לא תוכל הילדה להמשיך להיות מופנית לפסיכולוג. לדברי האם, כאשר התעקשה כי על העירייה לסייע לה בטיפול הפסיכולוגי בבתה, נמסר לה כי בשירות הפסיכולוגי העירוני קיימת מצוקת כוח אדם. בשנים האחרונות, כתלמידה בבית ספר, חוותה איילת קשיי הסתגלות קשים, שלדברי האם נבעו ממצבה הנפשי הירוד. היא החליפה כמה כיתות ונאלצה לעבור בית ספר.

האם, שמספרת כי בעקבות אילוצים כלכליים נקטע הטיפול הפסיכולוגי של בתה, כועסת מאוד על כל המעורבים.
"אני כועסת על הגננת, אני כועסת על השירות הפסיכולוגי העירוני, שהרפה מאיילת, ואני כועסת על המשטרה, שבגלל שמדובר בילדים, בחרה כנראה לסגור את התיק".
"אני פשוט רוצה שהצדק יצא לאור ושמי שאחראי לכל המחדל הזה ישלם את המחיר", אומרת אמה של הילדה.

המפקחת על הגן מטעם משרד החינוך מסרה בתגובה: "מדובר בילדה שמתנהגת באופן מוזר. הפסיכולוג שטיפל בה בגן בעקבות ההתנהגויות פנה לאם והמליץ על אבחון רגשי ועל טיפול בעקבות האבחון, ואולם האם סירבה לשתף פעולה. לגופו של המקרה, אחד הילדים הרים לה את החצאית והסתכל על ישבנה, אך לא נגע בה. וועדה ביררה את פרטי המקרה, ואולם מאחר שהאם כבר פנתה למשטרה, המליצה הוועדה על תוכנית מתאימה בגן בעבור הילדה מבלי לנקוט סנקציות כלפי המעורבים".

תגובת המשטרה: "במשטרת מרחב איילון התקבלה תלונה על עבירת מין בילדה. התיק נחקר עד תומו, על פי כל הכללים והנהלים. לאחר סיום החקירה הוחלט על סגירת התיק".