כבר אין להם צורך בדירת קרקע: כוחו של נצח כהן (43) מאזור תש, ולפני ימים מספר הוא נפטר. לפני שנה התפרסמה ב-mynet כתבה תחת הכותרת "48 מדרגות ואין אוויר", שעניינה היה כהן. הוא סבל ממחלה חסימתית קשה בריאות, ואושפז במחלקה לטיפול נשימתי במרכז הרפואי "וולפסון".

לפני שובו הביתה ביקשה אשתו, אורלי, עזרה בקבלת דיור ציבורי בקומת קרקע, שכן דירתם מצויה בקומה השלישית ומובילות אליה 48 מדרגות, אשר לא איפשרו לכהן לצאת מהבית. בתגובה לדברים מסר אז משרד השיכון, כי המשפחה מקבלת סיוע בשכר דירה עד שתתפנה דירה מתאימה.

"הוא היה כאן כמו בבית סוהר", אמרה השבוע אורלי כהן. "איזה חיים היו לו, שפעם בשבוע בא רופא לבדוק אותו והוא לא יכול היה לצאת ולנשום אוויר? נתנו לנו את הסיוע בשכירות וסתמו לנו את הפה. הוא היה צריך ללכת בגיל 43?"

איך עברו עליו ימיו האחרונים?
"הוא עמד בחלון והסתכל מה קורה בחוץ. הוא חי על תרופות, עם חמצן ואינהלציות. הוא היה יושב עם שני מאווררים, כולו נוטף מים. חבל שלא נתנו לו בית. הוא היה יכול לחיות חיים נורמליים, לצאת קצת החוצה, לראות קצת אנשים ולא להיות כלוא בבית בקומה השלישית, בין ארבעה קירות".

דובר משרד הבינוי והשיכון, אריאל רוזנברג, מסר בתגובה, כי "אנו מצטערים על אסונה של המשפחה. מהנתונים שבידינו עולה, כי הם פנו למשרדנו באוגוסט 2008. אושרו כחריג ולפנים משורת הדין, לקבלת דירה בשיכון הציבורי בוועדת אכלוס עליונה בישיבתה מיום 26 בנובמבר 2008, זאת למרות שחרגו מגובה ההכנסה המזכה לדירה ובהתחשב במצב בריאותו של הבעל. למשרדנו מחסור חמור בדירות מתפנות בשיכון הציבורי בכלל ובישובי מרכז הארץ בפרט זאת מול תור ארוך של זכאים הממתינים לפתרון דיור כאשר כמעט ולא מתפנות דירות. משפחת כהן הייתה במקום הראשון בתור הממתינים, אולם במהלך התקופה מאז האישור לא התפנתה דירה ביישוב.

משרדנו ער למצוקת הדיור ומאשר לזכאים הממתינים לקבלת דירה בשיכון הציבורי סיוע מוגדל בשכר דירה בסך 1,250 שקל לחודש, לשכירת דירה בשוק החופשי. משפחת כהן מממשת סיוע זה מידי חודש בחודשו לשכירת דירה בשוק החופשי. לא ברור מדוע בחרו לשכור דירה אשר אינה מתאימה לצרכי הבעל ז"ל. אוסיף ואציין, כי משרדנו הוציא תוכנית ייחודית – "שכירות ארוכות טווח" – המיועדת לתת מענה למשפחות רבות המעוניינות לצאת ממעגל תור הממתינים הגדול לקבלת דירה בשיכון הציבורי ולחילופין, להסתייע בקבלת סיוע מוגדל בשכר דירה".

על פי נתוניהם האישיים, היו זכאים להשתתפות בתשלום שכר דירה בסך 1,750 שקל לחודש במהלך תקופה של 5 שנים בהן לא יוכלו לבחון זכאותם לקבלת דירה".