מכור לצמחים: תינוק שנולד לאחרונה במרכז הרפואי "וולפסון" בחולון לאם שהשתמשה בתכשיר על בסיס צמחים לדיכוי שיעול, פיתח סימנים של תסמונת גמילה. בתינוק, שנולד בריא לאם בריאה, אובחנו עם לידתו חוסר שקט, רעד וחוסר יכולת לאכול.

"שמנו לב שהתינוק מפתח סימנים, שדומים לתסמונת גמילה", מספר מנהל המחלקה לטיפול מיוחד בילוד (פגים), ד"ר דוד קהלת. "זה משהו שאנחנו רואים אצל אימהות שמשתמשות בסמים קשים במהלך ההיריון. שוחחנו עם אמו של התינוק והיא שללה מכל וכל שימוש בסמים במהלך ההיריון, אך סיפרה לנו שסבלה משיעול ממושך, ולכן השתמשה בתכשיר טבעי.

"היא נתנה לנו את הבקבוק של התכשיר, וראינו שכתוב עליו שעל נשים בהיריון להתייעץ עם הרופא המטפל. ביקשנו ממנה להפסיק להשתמש בו, כי היא מניקה, ויש סיכוי שהחומר עבר דרך החלב. יומיים מאז שהפסיקה להשתמש בתכשיר, הסימנים אצל התינוק חלפו, והוא ואמו שוחררו לביתם".

נשקפה סכנה לחייו של התינוק?
"לא, בשום שלב. גם לא מצאנו בספרות המקצועית מקרה כזה. לא דווח בספרות המקצועית על ההשפעה של מרווה, שהייתה החומר הפעיל בתכשיר, על תינוקות, מכיוון שכנראה נשים בהיריון לא נוהגות להשתמש בתכשיר הזה".

מה אתה מתכוון לעשות או כבר עשית עם המידע הזה?
"הודענו על כך למשרד הבריאות. התרענו שקיימת אפשרות שהתכשיר הזה לא מיועד לנשים בהיריון. למשרד הבריאות יש דרכים לטפל בעניין כזה. קיבלנו אישור שהדיווח התקבל, אך עדיין לא קיבלנו דיווח על מה שנעשה".

משרד הבריאות מסר בתגובה: "בית החולים דיווח לנו על המקרה, והנושא הועבר לבדיקה בשירות המזון".