יש עשן: חריגות מסוכנת של חומר כימי מסרטן התגלו בבדיקת פתע לפליטת אתילן אוקסיד מארובה בבית חולים "וולפסון" בחולון, שערך המשרד להגנת הסביבה בתחילת יולי. אתילן אוקסיד משמש בין היתר לעיקור ציוד, והסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן מגדירה אותו כמסרטן.

בבית החולים מוזרם החומר לתא שמצוי בו ציוד רפואי לעיקור. בתום זמן השהייה בתא, משוחרר החומר ועובר דרך מערכת טיפול, שאמורה להפחית ביעילות המרבית את פליטתו לסביבה.

המשרד להגנת הסביבה קבע ערכי פליטה מרביים של אתילן אוקסיד בצנרת פליטה, בהתאם לקריטריונים בינלאומיים. תוצאות הבדיקה מצביעות על כך ש"וולפסון" אינו עומד בדרישות, שלפיהן לריכוז המרבי של אתילן אוקסיד בבדיקה בודדת אסור לעלות על 0.5 מ"ג/מ"ק. ב"וולפסון" נמצא כי ריכוז האתילן אוקסיד עלה על 360 מ"ג.

המשרד להגנת הסביבה שלח לבית החולים התראה לפני שימוע בדרישה לקבל הסברים על הפליטות החריגות שהתגלו, ועל אופן הטיפול בהן. לדברי מחוז תל אביב במשרד, אם הליך האכיפה המינהלתי לא יניב תוצאות, יאלץ המשרד להגיש נגד בית החולים תביעה פלילית.

בית חולים "וולפסון" מסר: "אנו עושים כל אשר ביכולתנו לוודא כי החומר לא יעלה על הערכים המותרים. לא קיבלנו את דוח הבדיקה עד היום, ולא ניתנה לנו האפשרות לבדוק את האמור בו. אם וכאשר יתקבל הדוח, נפעל לתיקון הטעון תיקון".