מלכודת בקומה ה-11: "אם תהיה שרפה שתצא משליטה, תהיה לנו בעיה לחלץ את האנשים מהקומה ה-11, מכיוון שהם סיעודיים ומרותקים למיטות". הדובר הוא ראש מדור מניעת דליקות באיגוד הערים לשירותי כבאות בחולון, דורון מני, המתייחס לאישור לקומה ה-11 בבית אבות "משען" ברחוב ביאליק בחולון, שתוקפו פג במאי.

רשף מני פנה בתחילת השבוע בכתב למנהל רישוי העסקים בעיריית חולון, שלמה גיספן, והסב את תשומת לבו לכך שהארכה שניתנה ל"משען" כדי לפנות את הדיירים הסיעודיים מהקומה ה-11 הסתיימה לפני שלושה חודשים. "טרם קיבלנו הודעה על פינוי הקומה", כתב רשף מני. "אישור שירותי הכבאות למבנה מבוטל בזאת, עד לפתרון נושא הפינוי".

אם תפרוץ שרפה הדיירים יהיו במלכודת אש?
"לא צריך לצייר את זה בצורה כזאת", מרגיע רשף מני. "המקום מוגן באמצעות מערכת לגילוי אש ועשן ומערכת מתזים. אם תפרוץ שרפה, מערכת הגילוי צריכה להתריע ומערכת המתזים תפעל, והיא אמורה לדכא את האש, אם לא לכבות אותה. עם המערכות הכל בסדר, אין בעיה. אנחנו דורשים שיורידו את המאושפזים הסיעודיים לקומות הנמוכות או יפנו אותם למקומות אחרים, מכיוון שאם המערכות האלה לא יתפקדו והשרפה תצא מכלל שליטה, לא נוכל לחלץ אותם ולהוריד אותם למטה. תהיה בעיה להוריד אותם מהקומה ה-11".

זה מצב חריג בחולון?
"לא רק חריג, גם לא הגיוני".

המחלקה הסיעודית בקומה ה-11 גדולה, ומאושפזים בה עשרות קשישים בני יותר מ-80. אם יהיה צורך להעבירם מהבניין יהיה זה כפי הנראה לבית האבות של "משען" ברמת אפעל, והדבר יקשה על בני משפחותיהם.

תושבת בת ים שאביה (90) מאושפז במחלקה, אמרה: "הבעיה לא התעוררה היום ולא אתמול, היא ידועה שנים. אני לא מבינה למה האנשים הזקנים האלה צריכים להיזרק? שידאגו למסכנים. יכולים לשפץ את הקומה הראשונה ולתת לזקנים האלה את הקומה שנוח לחלץ ממנה אם חלילה יקרה משהו".
מה היית רוצה?
"שיעבירו אותם לקומות הראשונות, ולא לרמת אפעל".

רשת "משען" מסרה בתגובה: "על פי הנחיות מכבי האש, 'משען' פעלה ופועלת לפינוי מחלקות הממוקמות בקומות הגבוהות בבית בחולון. עד כה פונו ארבע מחלקות, ובימים אלה פועלת הנהלת הרשת למציאת פתרון הולם לדיירי המחלקה האחרונה, שיש לפנותה מהקומה ה-11.

"מנכ"ל רשת 'משען', עו"ד איל חן דרורי, פנה באופן אישי לנציב הכבאות הראשי, רב טפסר שמעון רומח, על מנת לקבל ארכה עד למציאת פתרון הולם לאחרון הדיירים במחלקה. טרם התקבלה תגובתו. רשת 'משען' תדאג ותוודא כי כל מעבר של דייר מהמחלקה יעשה למקום חליפי הולם ומתאים, בהסכמה ובתיאום מראש עם בני משפחתו".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "לעסק היה אישור של גורמי כיבוי והצלה עד 6.7.10. מאחר שהאישור לא הוארך ע"י כיבוי אש, מחלקת רישוי עסקים החלה בהליך לאכיפת החוק שעיקרו הגשת התראה ראשונה בטרם יינקטו צעדים משפטיים בגין ניהול עסק ללא רישיון".