פגעו בול: תלמיד (18) מחולון תובע בבית משפט השלום בראשון לציון את תיכון קרית שרת, את עיריית חולון, את משרד החינוך ואת חברות הביטוח שלהם, בטענה שנפצע במצח מאבן במסגרת פעילות הגדנ"ע, כאשר נקלע בלא אשמתו לקטטה. "נגרם לי חתך עמוק במצח ונשארתי עם צלקת מכערת", טוען התלמיד.

מכתב התביעה עולה, שכשלמד בכיתה י"א בבית ספר קרית שרת, בתחילת השנה שעברה, יצא לארבעה ימי אימונים בבסיס הגדנ"ע בשדה בוקר עם 400 תלמידי שכבתו. איתם היו תלמידי בתי ספר נוספים מחולון, שמספרם הכולל מוערך ביותר מ-1,000. בארוחת הערב שקדם לאירוע התפרעו תלמידי בית ספר "קוגל" בחדר האוכל תוך זריקת דברי מאכל.

עם סיום ארוחת הבוקר שלמחרת, התפתחה קטטה בין תלמיד מ"קרית שרת" לבין כמה תלמידים מ"קוגל". המדריכים התערבו והפרידו ביניהם. למרות זאת, המורים המלווים, ש"חובתם היתה לדעת על אודות הקטטה, לא פעלו לבירורה או להרגעת הרוחות בין המחנות".

לאחר חצי שעה התפתחה המולה נוספת, ותלמידי "קוגל" ניסו להתעמת עם תלמידי "קרית שרת". הושלכה אבן, אשר פגעה במצחו של התלמיד, והוא פונה לבית חולים "סורוקה" בבאר שבע. הוא טופל והוחזר לשדה בוקר.

לטענתו נקבעה לו נכות של עשרה אחוזים. מאוחר יותר פנתה אמו להנהלת בית הספר על מנת לברר מה בדיוק קרה, וביקשה את המסמכים הרפואיים או את דוח הבדיקה, אך נענתה בסירוב.

בכתב התביעה נטען שהנתבעים לא עמדו בחובתם באשר למספר המלווים בטיול, שהיה שלושה על 400 תלמיד, בניגוד להוראה לעמוד ביחס של שני מלווים לכיתה שבה עד 40 תלמיד; לא עמדו בחובתם לדווח למשרד החינוך על כל תאונה; ועל כך שהתלמיד נדרש לטיפול רפואי; ולא תחקרו את הנושא והסיקו מסקנות.

"מצופה היה שאם הורים מוסרים את יקיריהם לאחריות בתי הספר, אזי שאלה יעשו את כל המוטל עליהם על מנת להחזיר את התלמידים בריאים ושלמים, ולא כנכים. אם אינם מסוגלים לכך, אזי שלא יקחו אחריות שחורגת מיכולתם".

משרד החינוך מסר בתגובה: "מאחר שהוגשה תביעה, אנו מנועים מלהגיב, מטעמים מובנים. נעביר את תשובתנו המפורטת בכתב ההגנה, כמקובל". עיריית חולון מסרה: "התקבלה תביעה. נשיב על הטענות לבית המשפט".