העבירה חמורה, הטיפול קליל: סגן הנשיאה בבית המשפט בראשון לציון, השופט אברהם הימן כינה את עבודת הגוף המשפטי של משטרת מרחב איילון "רשלנות". את דבריו הוא כיוון להגשת כתב אישום שהוגש כנגד אדם המוגדר על ידי המשטרה כמי שביצע "עבירה חמורה" על פי הדין מתחום הסמים.

בשנת 2006, נודע למשטרה כי גבר בן 52, מהאיזור העוסק בתחום הבניה, נקלע לקשים כספיים והתדרדר עד לכדי עישון סמים מסוג מריחואנה. פשיטה על ביתו הביאה לתפיסה של כ- 350 גרם של הצמח ממנו נהג האיש להכין לעצמו על פי החשד ג'ויינטים.


מריחואנה (המחשה). לא כצעקתה, לפחות לא על פי טיפול המשטרה

לאחר שנתיים, החליטה לשכת התביעות המשטרתית של מרחב איילון, על הגשת כתב אישום חמור נגד האיש. העבירה המיוחסת לו היא "החזקת סם שלא לשימוש עצמי".

סניגורו של האיש, עורך הדין ניר פוגל, פנה לבית המשפט וביקש להבין כיצד קרה שאם מדובר באחת מהעבירות החמורות ביותר בפר החוקים, לא הוגש תיכף ומייד כתב האישום נגד אותו עבריין לכאורה. נוסף על כך, ביקשה התביעה עונש מאסר בפועל שירוצה בעבודות שירות וכן שלילת רשיון הנהיגה של האיש והטלת קנס.

השופט הימן נתן משקל לדבר העובדה כי מדובר באדם ללא עבר פלילי כלל וכלל, וקיבל את טיעוני עוה"ד פוגל. "אם התביעה מתייחסת בחומרה רבה לעבירה אותה ביצע האיש, כפי שכך צריך להיות, עולה תמיהה מדוע המתינה שנתיים עד אשר הגישה כתב אישום", סבר השופט וקבע, "מלבד רשלנות של התביעה... לא יהא זה נכון לגזור על הנאשם עונש מאסר בחלוף זמן כה רב".

לאחר קבלת המקלחת הצוננת הזו, נאלץ התובע המשטרתי לשמוע גם כי השופט דוחה את כל דרישות התביעה המשטרתית, ומקבל במלואה את בקשת הסניגור. רשיונו של האיש לא נשלל, לא הוטל עליו קנס, והוא לא נשלח לכלא ולא לביצוע עבודות שירות. האיש יבצע 140 שעות עבודות למען הציבור, דבר המאפשר לו להמשיך ולעבוד. זאת בניגוד להטלת עונש של ביצוע עבודות שירות, עונש שהסנקציה לצידו היא איסור על עבודה אחרת מלבד עבודות השירות ואי היכולת להתפרנס עד לאחר סיים ריצוי עונש ביצוע עבודות השירות.

ממרחב איילון לא ידעו כיצד לענות לטענות השופט נגדם, ואת האשמה הם הטילו על העומס הרב בעבודתם. "אין הסבר לשיהוי בין מועד ביצוע העבירה לבין הגשת כתב האישום בחלוף שנתיים. נאמר כי התיק חיכה לתורו בהכנת כתב האישום", נאמר מצד התביעה של משטרת מרחב איילון.