המבוכה שאחרי: מתנדבי מגן דוד אדום מחולון ומנהלת "בית להיות", הפועל להגברת המודעות לשואה, טוענים כי ביום השואה נתקלו בהתנהגות מביכה של מד"א איילון. "קרוב ל-15 שנה אנחנו מאבטחים את אירועי יום השואה בעזרת אמבולנס ובו מתנדבים", מספר אחד המתנדבים. "השנה דרש מד"א תשלום. לאחר דין ודברים עם מנהלת 'בית להיות', ציפי קיכלר, שסירבה לשלם, נערכו האירועים בלא אבטחה.

"בל נשכח שמדובר בניצולי השואה, שהצעירים בהם בני יותר מ-70. הם עברו חוויות קשות, וזה אירוע מאוד מרגש מבחינתם. הם מעלים זכרונות, ואם חס וחלילה קורה משהו, הימצאות של אמבולנס במקום זה עניין של חיים ומוות".

מה המחיר שדרש מד"א?
"בהתחלה 300 שקל ואחר כך ירדו ל-150 שקל".

קיכלר מאשרת את הדברים: "לא קיבלנו אמבולנס. כל שנה ביום השואה אני מעבירה פקס להנהלת המתנדבים ומבקשת מתנדבים ואמבולנס לאירועי יום השואה. אני מציינת את התאריכים והשעות, וזהו, הכל מסתדר. השנה עשיתי אותו הדבר, הנהלת המתנדבים אישרה לי שהכל בסדר, והייתי רגועה, ואז התקשרו אלי ואמרו לי שאני צריכה לדבר עם מד"א. התקשרתי, ואמרו לי שזה לא עובד ככה, ושצריך לשלוח את ההזמנה למנהל המרחב. קיבלתי בפקס שני טפסים, אך לא שלחתי בחזרה כי היה רשום שצריך לשלם בעבור האמבולנס".

לדברי מתנדב אחר, "התחושה היתה קשה ורעה. אנחנו מתנדבים שעובדים יום ולילה, תורמים למד"א ומביאים לארגון מיליוני שקלים בשנה. מד"א מתהדר בעבודה למען הקהילה וגם עושה רבות בתחום הזה. טעות להתנהג כך מול ניצולי השואה".

מה בכוונתכם לעשות?
"שום דבר כרגע. יש מתנדבים שמבקשים להשבית את הפעילות, אבל אני לא בעד".

יו"ר הנהלת המתנדבים במד"א חולון, אילן טלר, סירב להתייחס לדברים, אך אמר בתגובה: "לצערי, הדברים אכן קרו, אבל אני מעדיף שלא להתייחס אליהם מעל גבי דפי העיתונות".

מנהל מרחב מד"א איילון, איציק בן אהרון, אמר: "כמו בכל שנה, הסברנו למארגני הטקס שאנחנו גוף מסודר. צריכה להגיעה בקשה מסודרת עם תיאור האירוע. הנהלת המרחב מחליטה על פי צפי הקהל, אופן האירוע והמתחם את סדרי הגודל של הצוותים. בשנה שעברה עשו את זה בהתראה של אפס, והייתי מוכן לחרוג מהמוסכמות ולתת להם, אבל השנה לא הייתי מוכן".
הטענה היא שהדבר מתנהל כך כבר יותר מ-12 שנה.

"אני לא יודע 12 שנה, אני יודע שאף פעם זה לא היה בצורה מסודרת, וזה לא עבר דרך הנהלת המרחב. אני לוקח אחריות על המקום מבחינת אבטחה רפואית, כדי שאם חס וחלילה יהיה אירוע רב נפגעים, נוכל לתת את המענה הטוב ביותר".

קיכלר טוענת שדרשתם 300 שקל, ואחר כך 150.
"הסכום הוא לא העניין פה. אנחנו מוסד בלא כוונות רווח, וככזה, אלה המחירים ואלה התנאים".
בסופו של דבר לא היה אמבולנס.
"כי היא לא רצתה שאנחנו נשלח אמבולנס. הם לקחו אחריות על עצמם, ואני לא יודע איך המשטרה נתנה לקיים את האירוע".