לא חשוב הגיל (העיקר השידור): תוכנית רדיו בין דורית משודרת בימים אלה מתחנת הרדיו של המכון הטכנולוגי בחולון. ייחודה של התוכנית הוא בשדריה – סטודנטים צעירים הלומדים במכון, לצד גמלאים תושבי חולון, שסיימו באחרונה את לימודיהם בקורס רדיו.

היוזמה ללמד במכון קורס רדיו לגמלאים, החלה מהוראת מנכ"ל המכון, דב פלג, "להחיות" את תחנת הרדיו הפועלת במכון, רדיו קס"ם (קול ישראל סטודנטים משדרים). הכוונה הייתה לכבד את הגמלאים, לתת במה לניסיון חייהם ולסיפוריהם ובעזרתם לעורר עניין מחודש בתחנת הרדיו המקומית.

אנשי המכון רתמו לעזרתם את רשת קהילה ופנאי החולונית, והיוזמה קרמה עור וגידים. הקורס התקיים במשך שמונה שבועות, בהנחייתו של איש התקשורת, עופר ברקן, והשתתפו בו 20 גמלאים. בין התכנים שנלמדו בקורס, למדו הגמלאים להכיר את תחנת הרדיו של המכון ואת תחנות הרדיו השונות בישראל, קיבלו הסברים על נושאי התפקידים השונים ברדיו, למדו כיצד יש לדבר נכון בעת שידור וכיצד יש להגיש, למדו את יסודות הראיון והכנת כתבת רדיו וכן למדו כיצד להגיש יומן רדיו.

מנהל אולפני רדיו "קסם" במכון הטכנולוגי, משה ירונסקי, סיפר: "תחנת הרדיו של המכון, רדיו קס"ם, פועלת בחסות 'קול ישראל'. היא קיימת מסוף שנת 1995 ומשדרים בה סטודנטים הלומדים במכון. התחנה משדרת במשך 24 שעות, ומלבד שידורי הסטודנטים מושמעים בה גם שידורי רשת ב'. זאת הפעם הראשונה שאנחנו מעבירים קורס רדיו לגמלאים, כי עד היום לימדנו רק סטודנטים. בקורס למדו גמלאים שחלקם כותבים בעיתון גמלאים בעיר, ולחלקם אין קשר לתחום התקשורת כלל. אני מקווה שבהמשך תהיה לגמלאים תוכנית משלהם, ברגע שתהיה להם עצמאות הגשה".

כיצד אתם מוצאים את שיתוף הפעולה בין הסטודנטים הצעירים לבין הקשישים?
"שיתוף הפעולה הוא מצוין. כולם לומדים אחד מהשני וזה פועל טוב מאוד. הגמלאים פתאום מגלים עולם חדש".
ניתן להאזין לתוכנית "מגזין אקטואליה רכה" בתדר 106 FM, בימים שני, רביעי וחמישי, בין השעות 11:00-09:00, ובימים שלישי ורביעי, בין השעות 19:00-17:00.

אסתר כהן (73) מחולון, השתתפה בקורס הרדיו וכיום היא גאה לשדר בתחנה המקומית. כהן: "קראתי על הקורס בחוברת של רשת קהילה פנאי, והיות שאני כתבת בעיתון הגמלאים של חולון 'כיוון חדש', מצאתי בכך עניין. כל מה שקשור בהקראה לפני אנשים ובמיקרופונים זה בדם שלי ואין לי בעיה עם זה, ולכן זאת הייתה הזדמנות נהדרת בשבילי וקפצתי על המציאה.

"במהלך הקורס ליוו אותנו אנשי רדיו כמו עופר ברקן, דן כנר, צבי סלטון ומשה ירונסקי, והייתה אווירה טובה ונחמדה, כי כולם רצו להצליח. כיום, לאחר סיום הקורס יש לי מגזין רדיו משלי. אני משדרת פעם בשבוע במשך שעתיים את התוכנית 'בוקר של קסם'

איך זה לשתף פעולה עם סטודנטים צעירים?
"לשלב גמלאים עם סטודנטים זה רעיון מאוד יפה. הצעירים היום קוראים לי: 'סבתא, סבתא', אבל לא כל כך משתפים פעולה. כאן יש תוכנית שיזמה אותה חמדה כהן מהמכון, וכל אחד מהסטודנטים מביא את האופי שלו לתוכנית. הם בעיקר אוהבים להשמיע מוסיקה וגם מביאים איתם סיפורים ונושאים לראיונות שונים".