אז למה לי פוליטיקה עכשיו: "להגיד שהעיר שלי נקייה משחיתות? אני לא יודע", כך אמר ראש עיריית חולון, מוטי ששון, ביום עיון בנושא "הפוליטיקה שמאחורי הפרויקטים הגדולים בישראל", שהתקיים בשבוע שעבר במכון הטכנולוגי בעיר.

יום העיון אורגן בידי הפקולטה לניהול טכנולוגי במכון, בשיתוף העמותה לניהול פרויקטים בישראל PMI. בנוסף לששון, ששיתף את הקהל אודות הפוליטיקה שמאחורי פרויקטים עירוניים, השתתפו בכינוס גם חבר הכנסת איתן כבל וסמנכ"ל פרויקטים בחברת החשמל, יעקב (יאשה) חאין.

טיפול אישי
"ברגע שמשהו נחשף, עשיתי חקירות ומעקבים ודאגתי שמי שלא צריך לא יהיה בעירייה" הוסיף ששון וציין "כשנבחרתי לתפקיד, ראשי הערים צחקו עליי ושאלו אם אני אידיוט, כי אמרתי שאני לא מוכן לעמוד בראש ועדת המשנה לתכנון ולבניה. לקחתי את ראשות ועדת הכספים ואת ראשות ועדת החינוך. לקחתי את ממלא המקום שלי (משה רינת דאז ויאיר טאו היום- ש.מ) ואמרתי לו שאני סומך עליו שימלא את התפקיד. כשהייתי בקואליציה לעומתית ניסו להעביר במועצת העיר החלטות, שהייתי צריך לערער לוועדה המחוזית כדי להפיל אותן, בגלל שהיה להם רוב בידיים.

"אני לא חייב לאף אחד דבר, כי אף אחד לא קידם אותי. אמנם אני בין המקורבים לשמעון פרס, אבל גם הוא לא קידם אותי. אני לא מדבר עם השרים ואני גם לא מזמין אותם. אני מתחבר לפקידות הבכירה המקצועית, כי הפוליטיקאים יגידו לך את מה שתרצה לשמוע. גם כשבניתי בית הוספתי עוד 120 אלף דולר, רק כי דרשתי חשבונית מס. כשהכול נעשה בשחור אף אחד לא יתפוס את זה.

"איפה שיש שני אנשים יש פוליטיקה. פוליטיקה זה אינטרסים אבל יש גם פשרות. הפוליטיקה הכי מסוכנת היא של המוסדות להשכלה גבוהה. הם יכולים לחסל אותך בשנייה בלי שאתה מרגיש.

פוליטיקה אחרת
"יש פוליטיקה שהיא פוליטיקה אחרת בהתנהלות היומיומית, יש אינטרסים, וזאת הפוליטיקה שהיא נקייה ולגיטימית. אבל הפוליטיקה שאני נתקל בה היא איומה.

יש לנו מדינה מושחתת, אתם לא יודעים עד כמה. אני שומע הרבה מאוד רינונים שעדיין לא התפרסמו, אבל מה יש מאחורי זה? אני לא יודע. אני יודע הרבה דברים מסמרי שיער, אבל עד שלא ירשיעו מישהו הוא זכאי. המדינה שלנו נראית לא טוב, היא נראית רע מאוד. זאת מדינה של כולנו ואם המצב הזה ימשך זה יקרוס לבד, לא צריך את החמאס ולא את החזבאללה, זה כבר נהיה באושיות המדינה. זה כמו חיש גד איפה שלא תגרד – תמצא. אין פרויקטים שאין בהם פוליטיקה ואין בהם טובות הנאה".

ישנים בעמידה
בהתייחסו לפרשת "הולילנד" אמר ששון: "תפסו ראש עיר וקולגה וזה דבר עצוב. אני גרתי בהולילנד כשהייתי סטודנט וכשעבדתי בביטוח הלאומי בירושלים. אחרי יום עבודה הייתי עולה ומסתכל מהמקום היפה הזה על כל האורות של ירושלים. כל זה נעלם. יש תוכנית בניין עיר שאפשר לשנות אותה, אבל באלפי אחוזים? וזה מאושר על ידי כל האינסטנציות החוקיות? אין דבר כזה.

"מה שקורה בהולילנד זה כבר בכייה לדורות. אם אתם חושבים שהולילנד זה מקרה מיוחד, חבר'ה אתם ישנים. עשרות ומאות מקרים כאלה יש בארץ ומי משלם את זה? אנחנו הקופה הציבורית. איפה שיש פיתויים יש מתפתים ומעט מאוד אנשים לא מתפתים. יש פוליטיקה בניהול פרויקטים ואין דבר שהוא נקי. זה עצוב אבל זאת המדינה שלנו.

החלום שלי הוא לראות דברים נקיים. אני מטבעי אדם אופטימי מאוד, ואני מאמין שיכנסו חבר'ה צעירים וישנו את האווירה ואת כללי ההתנהלות. אני מאמין שנדע ימים הרבה יותר טובים ממה שאנחנו יודעים עכשיו. אם נשב בבית ונקטר פשוט לא תהיה מדינה".