איבדו את העבר, מנסים לשמור על העתיד: מספר ימים לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ערך בית ספר "אורט מדעים" בחולון מפגש בין תלמידי שכבת י"א לבין נציגים מפורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני. במפגש השמיעו בני המשפחות את סיפורם האישי, והדגישו כי השכול משותף לשני העמים. התלמידים, מצדם, העלו שאלות רבות בנושא המחסומים, ההרג והחינוך הפלסטיני. המפגש, כך ציינו תלמידים שהשתתפו בו, היה טעון, מרתק ועצוב.

מור פרפליצקי, טל מזרחי, שני זכריה ואלינה גרייב, הלומדות במגמת התקשורת בבית הספר, בחרו לעסוק בנושא הפורום בפרויקט שהגישו במסגרת לימודיהן, בהנחיית המורים אלי חכמון, איה אלבה-קוכנר וטל מאור. לצורך כך, ראיינו התלמידות את המנכ"ל הישראלי של הפורום, בועז כיתאין, וכן את אסאמה אבו עייאש, שאיבד ארבעה מבני משפחתו. אבו עייאש סיפר כי בעבר הוא חש כעס רב על חיילי צה"ל, וכיוון שכך, הוא נמנע מכל קשר עם הישראלים שגרמו לו סבל וכאב רב בחייו.

לדבריו, "לא הכרתי את הצדדים האחרים, הייתי נגד. הלב שלי בכה". עם חלוף הזמן, הבין אבו עייאש כי למרות שאיבד חלק ממשפחתו במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הדרך הטובה ביותר היא דרך של שלום, פיוס והידברות. "התחלתי להשתנות, התחלתי לחשוב", הוא אמר.

מהצד הישראלי, נכח במפגש גם עילי אורן, שאיבד את סבתו במהלך פיגוע חבלני בתל אביב. אורן שיתף את התלמידים בתחושותיו ובמחשבותיו וציין כי "הכאב הוא אותו כאב, אם אנחנו מדברים, כולם יכולים. חשוב לקדם את רעיון ההדברות כך שישפיע על כמה שיותר אנשים".

המנכ"ל הישראלי של הפורום, בועז כיתאין, סיפר כי "הפורום הוקם בידי אב שכול שרצה להקים ארגון שימנע שכול נוסף. הוא חשב שהדרך הנכונה היא להגיע לסובלנות ולפיוס, והפעולות שניתן לעשות הן להציג את הסיפורים האישיים והכואבים על אודות השכול והסכסוך בפני תלמידים משני הצדדים.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון".