סיירת הורים לאיתור אלכוהול: המאבק נגד שתיית אלכוהול במהלך הטיולים השנתיים בבתי הספר בחולון צובר תאוצה. מספר שבועות לאחר שנחשף כאן איומה של מנהלת בית ספר "נבון" להחזיר שכבה שלמה מטיול שנתי במידה וייתפסו תלמידים שתיינים, נחשפת כאן שיטה נוספת למאבק בתופעה. למערכת נודע כי כחלק מהמלחמה בשתיית אלכוהול, מחפשים נציגי ועד ההורים בבית הספר "הרצוג" בעיר משקאות בתיקי התלמידים, לפני יציאה לטיולים.

לדברי ההורים, לא ייתכן שהורה יחטט בתיקו של ילד שאינו בנו או בתו. משרד החינוך, אגב, אוסר על החיפוש.
אחד ההורים אמר: "אני מבין שרוצים להלחם בתופעת שתיית האלכוהול, אבל לא זאת הדרך. איזה מן דבר זה שהורה יחפש בתיק של ילד שאינו ילדו שלו?! עליי זה מאוד לא מקובל".

יו"ר ועד ההורים בבית הספר, קובי מכלוף, מסביר: "אכן ב'הרצוג' אנחנו מחפשים אלכוהול בתיקי התלמידים, לפני יציאה לטיולים. תמיד זה היה קיים, אבל השנה אנחנו בודקים יותר. בשנים קודמות מצאנו בקבוקי אלכוהול, והיו ילדים שהשתכרו בטיולים, לכן הגברנו את הבדיקות, כי בעיניי זה לגיטימי. חשוב להדגיש כי בסך הכול אנחנו באים בצורה יפה והילדים מבינים את זה. אני בעצמי מצאתי כבר כמה פעמים פחיות רדבול בתיקים, שהן אסורות לשתייה, כמובן.

"אנחנו גם לא בודקים בתיקים של כל התלמידים, כי זה בלתי אפשרי. בשנים עברו ידענו שאצל תלמידים מסויימים יש סיכוי למצוא אלכוהול וחיפשנו אצלם".

אתה יכול להבין את הצד של ההורים שמחו על הבדיקה?
"הילד של אותו הורה שהתלונן, מחר יכול להתפס באילת שתוי עם בקבוק אלכוהול, ואז יתקשרו להורה כדי שיבוא ויקח אותו. אנחנו עושים את זה כי יש בעיה של אלכוהול בקרב בני הנוער. אנחנו עושים את זה בשביל למנוע, ולא בשביל להכעיס את ההורים. הכול נעשה בצורה חיובית ואף אחד לא הופך את התיקים. אנחנו בודקים בעדינות, מחזירים למקום וסוגרים את התיק עם חיוך. גם הילדים מרגישים טוב עם זה, ובזה נגמר הסיפור.

מנהלת בית הספר לשעבר, חברת מועצת העיר, אורה גזית: "למורים אסור לבדוק בתיקים, אבל ועד ההורים יכול. כשאני ניהלתי את בית הספר, דרשתי מהתלמידים לא להביא משקאות, והגעתי אישית בבוקר היציאה לטיול, כדי לבדוק.

"כדי לא לפגוע בתלמידים, נהגתי לבדוק אצל כמה תלמידים שידעתי שלא אמצא אצלם דבר, וכן אצל כמה שחששתי שאצלם יש. למיטב זכרוני, ועד ההורים סייע לי בבדיקה. אני אישית, בעד הבדיקה הזאת, ורואה בה פעולה מונעת. אני מכירה את ההרגל הזה וכך היה נהוג גם בתקופה בה ניהלתי את בית הספר. הכול נעשה כדי למנוע תקלות, כי לפעמים ילד אחד שמביא בקבוק מקלקל לכולם.

ממשרד החינוך נמסר: "על פי חוזר מנכ"ל, אין לחפש בילקוט התלמיד. זו היא פגיעה בפרטיותו. אפילו במקרה של חשד סביר ומבוסס להחזקת כלי נשק, מנהל המוסד החינוכי או סגנו רשאים להתיר עריכת חיפוש בכליו של תלמיד על ידי שוטר או שומר שהוסמך לכך בחוק, וגם זאת, בתנאי ולא נמצאה דרך אחרת לאתר את הנשק. על אחת כמה וכמה שאסור באיסור מוחלט שהורה יחפש בילקוטי תלמידים".

מעיריית חולון נמסר: "בעקבות מידע מוקדם שהגיע לידי ועד ההורים על הימצאות אלכוהול בידי תלמידים, נערך חיפוש עדין ולא פוגע בפרטיותם של התלמידים על ידי ועד ההורים בשיתוף הנהלת בית הספר, בטרם צאת התלמידים לטיול".