שוחים עם הזרם: על רקע הצלחת התכנית "עיר ללא אלימות" בערים הותיקות החליט השר לביטחון הפנים, ח"כ יצחק אהרונוביץ', להפוך אותה למאמץ המרכזי של משרדו במאבק נגד האלימות והחזרת תחושת הביטחון בקרב תושבי ישראל. בסך הכול תופעל התכנית בשנים הקרובות ב-78 רשויות, ובכלל זה בחולון, בסכום כולל של כ- 60 מיליון ₪ לשנה.

אירוע לציון הרחבת התכנית וחתימה על אמנת עיר ללא אלימות יתקיים ביום חמישי ה-17/12/09 (נר שביעי של חנוכה) בשעה 15:00 בכפר המכבייה (אולם ריימן), רמת גן.

האירוע במעמד השר לביטחון הפנים- ח"כ יצחק אהרונוביץ', נשיא הקרן לידידות- הרב יחיאל אקשטיין, מפכ"ל המשטרה- רנ"צ דודי כהן, חברי ועדת ההיגוי הלאומית, ראשי הרשויות המקומיות ואורחים נוספים.

"עיר ללא אלימות" היא תכנית לאומית להתמודדות עם כלל מצבי ההתנהגות האנטי-חברתית, האלימות, העבריינות והפשיעה המתרחשים ברשות המקומית.

מטרת התכנית היא להקים מערך עירוני מקיף, מתואם ואפקטיבי בראשות ראש הרשות המקומית ובשותפות רחבה של כלל הגורמים העוסקים בנושא לצורך הטיפול בתופעות האלימות והגברת תחושת הביטחון האישי ברמה העירונית.

לאחרונה פורסם 'קול קורא' במסגרתו הגישו כ-130 רשויות בקשה להצטרף לתכנית. כאמור, לאחר הליך בחירה ארוך נבחרו 66 רשויות חדשות ברחבי הארץ מכלל המגזרים תוך מתן מענה ייצוגי למגזרים השונים: החרדי, הלא יהודי, המגזר הכפרי ויתר המגזרים בישראל.

כמו כן, יינתן מענה על פי חלוקה גיאוגרפית ותחום האחריות של מחוזות המשטרה השונים. רשימת הערים החדשות של התכנית מצורפת בסיום הודעה זו.

התכנית אשר ממומנת על ידי ממשלת ישראל, באמצעות המשרד לביטחון פנים והקרן לידידות, פועלת בשנתיים וחצי האחרונות ב-12 רשויות מקומיות ברחבי הארץ (טבריה, עכו, נצרת עלית, חדרה, נתניה, רמלה, לוד, בת ים, מעלה אדומים רהט, אשקלון ואילת) בהצלחות חסרות תקדים.

מסיכום השנתיים של הפעלת התכנית ב-12 הערים ניתן להצביע על ירידה משמעותית בהיקף תופעות האלימות, כגון: ירידה חדה בנזקי הרכוש באזורים מצולמים, ירידה של עשרות אחוזים באירועי אלימות בבתי הספר בהם פועלת התכנית, ירידה של עשרות אחוזים באלימות בגני ילדים ועוד.

כמו כן, חלה עליה של יותר מ 70% בכמות הפניות למוקד העירוני, חל גידול משמעותי בהיקף בני הנוער שנהנים מפעילות פנאי וחינוך בלתי פורמאלי לאורך כל השנה ובקיץ בפרט וחלה עלייה של מאות מקרים שמקבלים מענה טיפולי.