התמודדות מסוג אחר: תלמידי חולון, כך מתברר, מצאו שיטות שונות ומגוונות להפריע למהלכם התקין של השעורים בבית הספר. בין השיטות: חילופי מהלומות, ריקודים על השולחנות, עמידה ללא סיבה ופשיטת בגדיהם. כדי שחלילה לא ישכחו את ימיהם העליזים בבית הספר, הם מתעדים את עצמם ומעלים את הסרטונים לאינטרנט. המורים מנסים להתמודד בדרכים שונות עם השתוללות התלמידים.

אולם מתברר, שלא כל המורים נותרים אדישים למתרחש: במקום לקרוא את תלמידיו לסדר באופן תקיף, בחר אחד המורים בתיכון בעיר לצלם אותם בחזרה במכשיר הטלפון הנייד שלו. בסרטון, שצולם לפני שבועיים, נראית אחת מכיתות י"ב בבית הספר במהלך שעור. לפתע פתאום קמים שני תלמידים, אחד מהם פושט את בגדיו העליונים, ולובש סינר המדמה גוף אישה. התלמידים מחליפים ביניהם בגדים, ואילו המורה, שנראה משועשע מהסיטואציה, מוציא את המכשיר הסלולרי שלו ומתחיל לצלם את המתרחש.

דבר קיומו של הסרטון, שעלה לאתר "יוטיוב", הגיע לאוזניהם של ראש מינהל החינוך בעירייה, אבינועם גרנות, ושל מנהלת בית הספר. הורים, מורים, משרד החינוך והעירייה זועמים, ודורשים לטפל במורה מבחינה משמעתית. התלמידים לא מבינים על מה כל המהומה, וארגון המורים העל יסודיים עומד לצדו.


המורה בפעולה. סחבקיות או בעיית משמעת של המורה?תלוי את מי שואלים

"למורה הזה כבר היו בעבר בעיות משמעת, ולטעמי אסור שאדם כזה יהיה במערכת החינוך שלנו", אמר גורם המעורה בפרשה. "זה שילדים משתמשים בטלפון הנייד, זה, לצערי, דבר נפוץ, אבל כאן זה נעשה בחסותו של המורה. הוא הסביר שהוא רצה להביא לשעור קצת הומור.

"בנוסף, עצם החשיפה באינטרנט של תמונות ילדים מתפשטים באמצע שעור חמורה בעיני. בעוד כמה שנים, כשהילדים האלה יהיו בוגרי הצבא, הם יסתכלו על הדברים אחרת. בעיני, המורה הזה נתן גיבוי לחשיפה של ילדים חצי עירומים. למורים יש אחריות ציבורית, הם לא יכולים רק לצחוק מבדיחות".

"חברי ועד ההורים נפגשו השבוע עם הנהלת בית הספר, ובעינינו מורה צריך להתנהג בהתאם לכללים המקובלים", אומר יו"ר ועד ההורים בבית הספר. "בקרוב ניפגש עם ראשי מינהל החינוך, אבל אנחנו דורשים באופן חד משמעי להשעות את המורה עד לבירור הסיפור הזה".

"מדובר במורה ותיק, ערכי ומקצוען, שמוכר לי זה שנים", טוען יו"ר ארגון המורים העל יסודיים בחולון, יעקב אופק. "כבר שנים מספר שגורמים בעירייה סימנו אותו, ומחפשים אותו בכל הזדמנות. לגבי אותה כיתה נטען לפני שנה שהוא מאיים ורציני מדי, ועתה, כשנתן מעט דרור למעט הומור, תוקפים אותו שוב. נעמוד לצדו בכל התפתחות".

בניגוד לעמדותיהם הנחרצות של אנשי החינוך, תלמידיו של המורה מחזקים אותו דווקא, ומצהירים שאם ינקטו נגדו צעדים, הם יעמדו לצדו. מבחינתם מדובר במהומה רבה על לא דבר. "משרד החינוך פשוט איבד את חוש ההומור", הם טוענים.

"בשעור קולנוע לבשנו סינר שעליו מצוירים תחתונים וחזייה, כחלק מהלימודים", מסביר אחד התלמידים המצולמים בסרטון. "כל הזמן דורשים מאיתנו להיות יצירתיים ולחשוב מעבר, לכן חשבנו שאם נעשה את הקטע הזה גם בשעור של המורה הזה, לא תהיה שום בעיה. זה מורה שאנחנו אוהבים לבוא אליו והוא מצחיק.

"מערכת החינוך מאבדת את כושר ההרתעה שלה, ומתעסקת בשטויות במקום לעסוק בבעיות אמיתיות וחשובות. המורה הזה מלמד אותנו כבר שנה שלישית, ובהתחלה הוא היה קשוח איתנו. השנה הוא נהיה סחבק ועכשיו אנחנו מקשיבים לו
יותר. לדעתי זה אחלה, וצריך לאמץ את זה. מינהל החינוך אמר לנו שלא רוצים ששעור יתנהל ככה, אבל אני אומר, למה לא? אם מורה הוא טוב ואנחנו שקטים בשעורים ולא מפריעים בדרך כלל, אז מה הבעיה? זה מעלה את המוטיבציה להגיע לשעורים.

מעיריית חולון נמסר: "הנושא נמצא בימים אלה בטיפול ובבירור מעמיק של מינהל החינוך, משרד החינוך והנהלת בית הספר. המנהלת הזמינה את המורה לבירור בו הוא טען כי השיעור נעשה במסגרת הומוריסטית. אף התלמידים טענו כי הם נהנו בשיעור וההומור דווקא גורם להם מוטיבציה ללמידה ולהגעה לשיעוריו של המורה. המורה לא הגיב לכתבה.

משרד החינוך מסר: "תופעת התלמידים המעלים לאתרי אינטרנט חומרים המצולמים בסתר, אינה חדשה. כל מקרה נבדק לגופו ומטופל בהתאם, אם בדרכים חינוכיות ואם באמצעות ענישה. משרד החינוך רואה בחומרה את העובדה שבאחד הסרטונים נראה מורה, כשעל פניו נראה שאינו מתנהג כמצופה ממורה במדינת ישראל. המפקחת על בית הספר החלה לבדוק את הנושא ביסודיות, תוך התייעצות עם הרשות המקומית".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון"