מחאה נגד האמנות: עמותת "אם תרצו" מוחה נגד תערוכה המוצגת בימים אלו ברחבי העיר חולון. התערוכה המדוברת נקראת "חתום, מאושרר, מחייב", והיא מוצגת במסגרת שנת העיצוב בחולון, לציון 60 שנה לאמנת ז'נבה. התערוכה, שלהקמתה חברו עיריית חולון, האגודה לזכויות האזרח בישראל והמרכז לאמנות דיגיטלית, תוצג בשדרות הוז בעיר עד חודש מרץ הקרוב.

עמותת "אם תרצו" היא תנועת מרכז חוץ פרלמנטרית, הפועלת למען חיזוק ערכי הציונות בישראל ולקידום החברה הישראלית. העמותה פונה אל הפן האינטלקטואלי, התרבותי, התקשורתי והפוליטי, והיא עורכת פעולות הסברה בקמפוסים האקדמיים בארץ, מתוך כוונה לרתום את ציבור הסטודנטים לנושא.

במכתבם של "אם תרצו" לשר נכתב כי "תושבי חולון, בהם אנשי אקדמיה וחיילי מילואים זועמים, פנו אלינו בנוגע לתערוכה המקוממת. הם הזדעזעו לנוכח התמונות הקשות, בהן נראות, בין היתר, כרזות המופנות כנגד הגדר ומתארות את ציבור חובשי הכיפות כנהנים הבלעדיים ממנה, כרזות המתארות את צה"ל כצבא אכזרי המאיים על ילדים בכוונות הנשק ומפציץ גני ילדים, כרזות המאשימות את הציבור הישראלי כמי שטרוד במיגון (מפני רקטות החמאס) ללא התחשבות בתושבים הפלסטינים, ועוד כרזות פוגעניות נוספות עם ביטויים שהנייר כבר לא יכול לספוג.

"אין צורך לציין כי כל מטרתה של תערוכה זו היא להמשיך את מסע הדמוניזציה של צה"ל וחייליו תוך הצגתם כאכזריים ובלתי מוסריים, על מנת שניתן יהיה להכשיר את הקרקע עבור גורמים שונים בארץ ובעולם לרדיפה אחר קציני צה"ל במטרה להעמידם לדין, כל זאת כדי לערער את זכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה ולהתקיים כמדינה יהודית.


כרזה של כרמל רובינשטיין, מהתערוכה (באדיבות עיריית חולון)

"אם יתברר שעיריית חולון הוציאה כספי ציבור כלשהם וסייעה במימון תערוכה בזויה זו, אנו קוראים לך לדאוג שהאחראים לכך לא ימשיכו לכהן בתפקידם ויפוטרו לאלתר". חברי העמותה סיימו את מכתבם במילים: "לא ניתן פעם אחר פעם להפקיר את כבודם של חיילי צה"ל ומדינת ישראל, הפועלים על פי כל זכות מוסרית של הגנה עצמית, על אחת כמה וכמה, כאשר הדבר נעשה תוך שימוש בכספי משלם המיסים".

סמנכ"ל העמותה, עמית ברק, אמר: "מה שמקומם זה ששוב מתבצעת דה לגיטימציה של חיילי צה"ל, ושוב יש ניסיון לערער את מוסריותם של החיילים ובמיוחד את זו של אלה שהשתתפו במבצע 'עופרת יצוקה'. על ידי כך פוגעים בזכות המוסרית של מדינת ישראל להגן על עצמה. שאומרים: 'חופש היצירה, חופש האמנות', מסתתרים מאחורי המילים, אבל צריך לשים לזה גבול.

"לא ייתכן ששולחים חיילים להלחם, כולם טופחים להם על השכם, ואחרי המלחמה הם מופקרים. אנו מצפים ששר הפנים יתערב, כי נראה לנו הזוי שעיריית חולון משתמשת בכספי ציבור, ובין היתר בכספים של תושבי העיר שהשתתפו במבצע, כדי לממן את ההסתה הזאת. צה"ל לא מתנהג כמו שהוא מוצג בתערוכה והחיילים לא מגיבים כך".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "במסגרת יום זכויות האדם הבינלאומי, מוצגת בחולון תערוכות חוצות לציון 60 שנה לארבע אמנות ז'נבה. הכרזות המוצגות עוסקות במגוון רחב של נושאים, כאשר הן מציבות את השאלה, כיצד ראוי להתנהג בזמן מלחמה ומהו המסר של המשפט הבינלאומי בנושא. שאלות אלה רלוונטיות יותר מכל בתקופה בה מוחזק גלעד שליט בשבי בתנאים המנוגדים לחלוטין את אמנת ז'נבה, כאשר בתערוכה יש גם התייחסות לעניינו של שליט.

"הכרזות בתערוכה הגיעו מצד אזרחים ואמנים, שנענו לפניית האגודה לזכויות האזרח להציע הצעות בנושא, והן משקפות קולות שונים ומגוונים באוכלוסייה הישראלית. יש להדגיש, כי כמו בכל תערוכה ופרויקט אמנותי, גם כאן ניתן חופש היצירה והביטוי לאוצרי התערוכה ולאמנים המשתתפים בה.

"האגודה לזכויות האזרח, בשיתוף עם המרכז לאומנות דיגיטלית ועיריית חולון מימנו במשותף את עלות הפקת התערוכה. חברי ועדת התערוכה, אשר משמשים גם כאוצרי התערוכה, הם אלה שבחרו את הכרזות שמוצגות מבין אלפי כרזות שהשתתפו בתחרות שערכה האגודה לזכויות האזרח. חברי הוועדה הם: דוד טרטקובר, אייל עברי, יוסי למל, מיקי קרצמן, עו"ד נסרין עליאן, רונית פיסו ותמוז אבו-אלהיג'א".


הפגנת המחאה. מוגזם או רלוונטי? צילום: באדיבות "אם תרצו"

במקביל למחאה באמצעות המכתב, הפגינו נציגי העמותה מול בניין עיריית חולון.

ממשרד הפנים נמסר: "אם נשלחה פניה למשרד הפנים לבדיקת הסוגיה, היא אכן תיבדק. כך או כך, משרד הפנים אינו מנהל את הרשות המקומית והרשות מנוהלת על ידי נבחריה. ניתן יהיה לבדוק האם ישנה חריגה מהתנהלות על פי הכללים והחוקים ותו לא".