הקרב האחרון של סגס: מאז ראש השנה האחרון מנהלת לבנה שלמה (65) מאבק לטיהור שמה של בתה, גלית סגס, שנפטרה מסרטן בעיצומו של מאבק משפטי נגד עיריית חולון. "לא היו לה כוחות להמשיך להלחם", מספרת האם, "ולמרות שאני נכה ושבר כלי, אני אלחם בשבילה. אסור שידבק בה כתם על דבר שלא עשתה".

גלית סגס, ילידת ותושבת חולון, עבדה במשך 14 שנה ביחידת החניה של הפיקוח העירוני ושימשה פקידת חנייה. סגס, שהועסקה כעובדת חברת כוח אדם, הייתה אמורה לעבור למעמד של עובדת עירייה לפני כשנה וחצי, אולם, לצערה, זה לא קרה.

באותה תקופה גילתה סגס, גרושה ואמא לשני ילדים (בני 7 ו-12), כי לקתה במחלת הסרטן והחלה לעבור הקרנות וטיפולים כימותרפיים. כדי להיקלט כעובדת עירייה נדרשה סגס, כמו עובדים נוספים, לעבור קורס מינהל בסיסי, בן 100 שעות לימוד. למרות הקשיים, סגס לא ויתרה ונכחה בכל השיעורים, וזאת במקביל לטיפולים הקשים שעברה בבית החולים.

אולם, כשניגשה למחלקת כוח האדם בעיריית חולון, חדורת מוטיבציה להמשיך בעבודתה, והפעם כעובדת עירייה מן המניין, נאמר לה כי היא מפוטרת. בהמשך התברר לה כי לטענת העירייה, היא עברה על כללי מינהל תקין בכך ש"טענו שהיא ביטלה דוח חניה שניתן לחברה שלה, למרות שהיא הוכיחה, באמצעות הצגת קבלה, שהחברה שילמה את הדוח, ולכן הטענות נגדה אינן נכונות כלל" - כדברי האם, לבנה שלמה. סגס פנתה למרחב חולון של ההסתדרות, והחלה הליך משפטי מול העירייה.

"גלית למדה בקורס מתוך כוונה ברורה להיקלט כעובדת עירייה", אומרת היועצת המשפטית של מרחב חולון-בת ים-אזור בהסתדרות, עו"ד הלן הרמור. "במקביל ללימודים בקורס היא טופלה מדי יום באיכילוב, ובנוסף גם עברה תהליך גירושין קשה. כל זה דרש ממנה המון מאמצים וכוחות, ולמרות הכל היא סיימה את הקורס בהצלחה. משפנתה למחלקת כוח האדם אמרו לה שהיא מפוטרת, כי התגלתה בעיה בתפקוד שלה, טענו שהיא לא פעלה על פי הנוהל התקין.

גלית הכחישה זאת מכל וכול והדגישה כי עבדה תמיד על פי הנהלים המחייבים. חשוב לציין שהחשדות האלה מעולם לא הוכחו, אולם עיריית חולון עמדה בשלה, וסירבה לקלוט אותה לעבודה ביחידת החנייה".

בכתב התביעה, שהוגש לבית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב, נכתב: "התובעת פוטרה בניגוד להליך פיטורין על פי הוראות חוקת העבודה. פיטוריה בוצעו ללא קיומו של משא ומתן עם נציגות העובדים, וככאלה הינם שלא כדין ובניגוד להוראות חוקת העבודה. התובעת אינה חפץ שניתן להעביר ממקום למקום, וביום בהיר אחד להוציאה ממקום עבודתה ולשולחה הביתה.
"התובעת ביצעה עבודתה ללא דופי, במסירות, תוך הקפדה על שמירת טוהר המידות והקפדה על מצויינות בשירות לציבור. האופן בו נהגה הנתבעת גרמה לה עוגמת נפש מרובה וסבל נפשי".

אימה של סגס, לבנה שלמה (65), יושבת בביתה שבחולון, ומבכה את בתה. "כשאמרו לגלית שהיא מפוטרת, היא קיבלה את זה בהלם. היא בכתה בכי אחד גדול, ולא הבינה למה נתנו לה לעשות את הקורס, אם לא רצו לקלוט אותה. למיטב הבנתי, מישהו העליל עליה, ולמרות שגלית הוכיחה שזה לא נכון, הם עמדו בשלהם ורצו לסלק אותה. עשו לה עוול מכל הצדדים.

"היא כל כך סבלה מהעלילה הזאת, וזה היה פשוט גיהינום. היא לא יכלה להשלים עם זה שמאשימים אותה בדבר שהיא לא עשתה. 14 שנה תמיד שיבחו אותה, אז לעשות לה דבר כזה ועוד כשהיא חולה, זה כל כך גועלי. לאחר שהיא נפטרה, ביקשתי להחליף את גלית בתביעה נגד העירייה, כי חשוב לי להמשיך לטהר את שמה, חשוב לי להוכיח שהיא לא עשתה כלום. גלית לא הביאה בחשבון שמשהו יקרה לה, וזה שהיא נפטרה לא אומר שום דבר מבחינת התביעה".

בתגובה נמסר מעיריית חולון: "מאחר ומתקיים הליך משפטי לגבי שני העובדים, אין בכוונתנו לקיים דיון בנושא מעל דפי העיתון, אלא להמשיך בהצגת טיעונינו בין כתלי בית המשפט".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון".