טיול בצל המאבק: תופעת שתיית האלכוהול בטיולים שנתיים, מכניסה את מערכת החינוך בחולון ללחץ. שבועיים לאחר שנחשפו כאן מספר שיטות להחדרת אלכוהול מצד תלמידים לתוך תיקי הטיולים השנתיים, עולה השאלה, האם בגלל תלמידים שסרחו ולגמו אלכוהול במהלך טיול שנתי, תיענש שכבה שלמה? בתיכון "נבון" בחולון חושבים שכן.

תלמידי שכבת י"ב בתיכון ייצאו ביום ראשון לטיול השנתי שלהם לאילת. לקראת הטיול, שיימשך שלושה ימים ויכלול לינה במלון, קיבלו התלמידים בשבוע שעבר חוזר ובו רשימת הציוד הנדרש. לצד כובע, מים ותרמיל גב, התבקשו התלמידים גם להתעדכן בהוראות הבטיחות והמשמעת שיש לנהוג על פיהן בטיול.

בחוזר, אותו הפיצו מנהלת בית הספר, מיכל שחר, ורכזת השכבה, לוסי עדני, נכתב: "למען הצלחת הטיול והנאה מלאה, חובה על כל תלמיד להקפיד להישמע להנחיות הצוות המלווה. לידיעתכם, הפרות משמעת כגון עישון, שתייה חריפה, העלמות מהקבוצה ללא רשות או כל התנהגות שאינה הולמת, יגררו הפסקת הטיול לאלתר לאותו תלמיד, והחזרתו הביתה במימון ההורים".

בהמשך החוזר הופיע משפט שקומם את ההורים והתלמידים במיוחד: "במקרה של תופעת שתייה בשכבה, תוחזר כל השכבה הביתה ולא יהיה החזר כספי". כלומר, כל התלמידים (וגם ההורים) ייענשו, בלי יוצא מן הכלל. ההורים אף נדרשו לחתום על החוזר, כאסמכתא להסכמתם לכתוב.

אחת האמהות בשכבה, שאף פנתה למשרד החינוך בנושא, לא מוכנה להשלים עם רוע הגזירה. "מה הבת שלי אשמה", היא אומרת, "אם ילדים מכיתה אחרת, שהיא בכלל לא מכירה, שתו? בגלל זה יחזירו אותה הביתה מהטיול שהיא כל כך חיכתה לו? איזה היגיון יש בדבר? ומדוע גם מודיעים מראש שלא יחזירו את הכסף?

"אני חייבת להודות שאני והורים רבים אחרים מצויים בדילמה. אני רוצה שהבת שלי תצא לטיול ותיהנה, אבל אני לא מוכנה לחתום. עם זאת, אני יודעת שאם לא אחתום הבת שלי לא תצא לטיול השנתי. בעיניי מדובר ממש בסחיטה של כסף מההורים, מדובר כאן ב־600 שקל, עלות הטיול. אם זה כך, עדיף כבר שמראש לא יוציאו את הטיול. ביקשתי לבדוק אם זה הגיוני ומקובל במערכת החינוך, ופניתי לקו החם של משרד החינוך. שם נאמר לי שההנחיה לא תקינה ושעליי לפנות למפקחת ולחדר המצב של הטיולים".

מנהלת ביה"ס מסרה בתגובה: "אנחנו לא מתכוונים להחזיר את כל התלמידים, אלא אם תהיה תופעת שתייה המונית, וזה תרחיש קיצוני. בשנה שעברה החזרנו שבעה תלמידים שנתפסו שותים. לכן כתבנו את המכתב הזה כהתרעה. בנוגע לתשלום, זה לא קנס, אבל אם ניאלץ להחזיר את השכבה, עדיין יש מקומות שצריך לשלם להם, כמו בית המלון, והכסף לא יוחזר לתלמידים".

ממשרד החינוך נמסר: "הכוונה בחוזר הייתה שאם מרבית ילדי השכבה ישתו אלכוהול, אזי תוחזר כל השכבה ובמקרה שכזה לא יהיה החזר כספי".

תגובת עיריית חולון: "הסעיף המדובר יהיה תקף רק במקרה של שתייה גורפת שכבתית. באסיפת ההורים שהתקיימה בתחילת השנה בירכו ההורים על מאמצי ביה"ס למניעת השימוש באלכוהול, ורובם המכריע תמכו במהלך זה".
שירלי מורהשתיית אלכוהול. ב"נבון" מקשיחים את המאבק