אמא'לה, מנוף! ברחוב קדושי קהיר 17 בחולון ממוקמים שני גנים לילדים עם צרכים מיוחדים. צמוד למתחם הגנים הולך ונבנה בניין רב קומות. באתר הבנייה פועל מנוף עצום ממדים. הורי הילדים בגן "פולג" ובגן "ארנון", שילדיהם שוהים בהם מ־8:00 עד 17:00, מבוהלים מהאפשרות שמשהו ייפול מהמנוף וינחת היישר בתוך גן הילדים.

עוד הם טוענים, שמכיוון שמדובר בילדים בעלי צרכים מיוחדים, שכל רעש קטן מסיח את דעתם, הם אינם מבינים מדוע העירייה לא מוצאת להם מבנה חלופי עד תום הבנייה. "הקבלן עושה את העבודה שלו, הוא אינו אשם בזה שיש גן צמוד", הם מדגישים. "להיפך, הוא דווקא בצד שלנו".

ב־1 בספטמבר הביאה רונית (השמות בכתבה בדויים-ל.ס.) את בנה אלעד (4) לגן "פולג". אלעד התרגש: גן חדש, גננת חדשה, הרבה חברים שצריך להכיר. אבל כבר בכניסה לרחוב חשכו עיניה של אמו. "הגן הזה הוקם בחולון אחרי מאבקים רבים של ההורים", היא מסבירה. "לא אמרו לנו איפה הוא יקום. הגענו בבוקר, ולהפתעתנו גילינו את אתר הבנייה ואת המנוף".

רונית, כמו יתר ההורים שראו את המנוף ושמעו את הרעש, החליטה לפנות למפקחת. "המפקחת הבינה את הבעיה מיד, אבל העירייה אמרה שלא ניתן לעשות כלום, שזה שטח אדמה פרטי שבונים בו בניין, ושמבדיקות שהם ערכו עולה שהוא בטיחותי, וזה הכל", היא מספרת.

בכל גן יש שמונה ילדים, שזקוקים לשקט. הם גם זקוקים לחצר מתפקדת על מנת להוציא אנרגיה, וככל הילדים בעולם, הם זקוקים לביטחון.

"בכל יום אני משאירה את הילד בגן והולכת לא רגועה לעבודה", אומרת רונית. אם אחרת מוסיפה: "כשראינו את המנוף, הדבר הראשון שחשבנו עליו היה הרעש. על הבטיחות חשבנו פחות. יצאנו מתוך נקודת הנחה שאם הבניין קיבל אישור להרים מנוף גדול כזה, כשהוא צמוד למרכז מסחרי ולגן ילדים, סימן שהוא בטוח. ההתעסקות של כולנו הייתה ברעש הבלתי פוסק. לי, כאדם מבוגר ונורמטיבי, קשה לשבת בגן מרוכזת יותר מעשר דקות, כשכל רגע שומעים לבנה נופלת, את המנוף מסתובב ורעש של פועלים.

תגובת הקבלן אבי בובליל: "הבנייה מלווה בבדיקות של משרד העבודה ושל מכון התקנים, כולל המנוף. אין שום דבר חריג ואנחנו מקפידים הקפדה יתרה לא להעביר ציוד או סחורה לבניין מעל גן הילדים. דאגנו להקים גגון מעל הגן, שאם חלילה וחס משהו ייפול, הם יהיו מוגנים. אני בקשר עם הגננת וער לכל בקשה ורצון שלה. אני מבין שיש רעש, אבק ועבודה, אבל אני עושה מה שאני יכול כדי להקל. הגיע מפקח מטעם העירייה יותר מפעם אחת, בדק את המקום ואישר את המשך העבודה, כך שאני לא רואה שום סכנה לילדים".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "מדובר במנוף רגיל, כפי שקיים בכל אתר בנייה. מה שבולט לכיוון הכביש והמדרכה הן משקולות האיזון של המנוף. החלק הקדמי של המנוף, המרים ומוריד ציוד וחומרי בנייה, מצוי בתחומי אתר הבנייה בלבד, ומוגבל בתנועתו. המנוף נבדק על ידי משרד העבודה וקיבל אישור.

"דבר לא נפל מהמנוף ואיש לא נפגע באתר זה. מה שנפל היה חבילת בלוקים שהונחה בצורה לא תקינה. מהנפילה פגע בלוק אחד בגדר האתר, שמפרידה בינו לבין הגן".

תקדים רחובות
מקרה דומה ארע כבר ברחובות, כפי שנחשף כאן ב-mynet. מנוף נייד, שהוצב בסמוך לגן ילדים באחוזת הנשיא ברחובות, נפל במרץ השנה. המנוף נפל על גדר הגן, ובמזל גדול לא נפגעו הילדים, ששיחקו באותה שעה בחצר, מטרים ספורים ממקום הנפילה.

מהנדס העיר הורה לסגור את הגן עד לבדיקת האירוע. ההורים, שהתריעו על הסכנה במתחם, שמבקרים בו 150 ילדים, הביעו כעס ומורת רוח מהיעדר הטיפול של העירייה מול הקבלן. רק לאחר התאונה נסגר הגן.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון".