הפתעה ובקבוק: הורים מחולון הופתעו לגלות, שילדיהן בילו במסיבת בת מצווה שכבתית ונחשפו לשתיית אלכוהול. לפני כשבועיים חגגה ילדה בת שתיים עשרה בת מצווה עם כל ילדי השכבה במועדון בראשון לציון. הילדים הגיעו במטרה לשמח את החוגגת בהגיעה למצוות, ההורים מלאי הכוונות הטובות, טרחו בהכנת האירוע כפי הנדרש.

"במהלך האירוע הבחנתי, שאחד הילדים שותה משקה מפחית, זה היה לי מוזר כי כל השתייה מוגשת בכוסות חד פעמיים, החלה התגודדות סביב הילד והפחית החלה לעבור מילד ילד, ניגשתי למקום והזדעזעתי לראות שהילד שותה פחית של בירה. כששאלתי מאיפה זה הגיע אליו הוא אמר מזה מהבית ושהוא נוהג לשתות". בשלב יותר מאוחר הבינה האם שזו לא הפעם הראשונה שהילדים נחשפו לבירה ושיש לא מעט ילדים שביציאות כיתה שותים משקי אנרגיה שונים, "ויש כאלה שאפילו מערבבים עם אלכוהול".

האם הנסערת פנתה למחנכת הכיתה ומנהלת בית הספר, כל ההורים זומנו
לישיבת חירום בה דנו בנושא בכובד ראש, תיבת הפנדורה ושמה אלכוהול נפתחה וממנה יצאו שרצים רבים. "הסתבר לנו שזו בעיה כלל ארצית ולא קשורה דווקא לבית הספר שלנו. רוב ההורים היו מופתעים, היו כאלה שידעו שהילדים טעמו אבל לא שיערו שהילדים שותים בדרך קבע.

תוך כדי שיחה גילנו שבאחד האירועים היו הורים שרצו להיות מגניבים בעיני הילדים ונתנו להם את האפשרות לשתות משקה אנרגיה כלשהו. זה החריד אותי. היום זה משקה כזה ללא אלכוהול, מחר זה כבר לא מספיק להם והם מוסיפים וודקה, ובגיל 14 הם שותים את הוודקה נקייה לגמרי. קיבלנו החלטה כללית שלא מגישים לילדים משקה אלכוהולי באירועים ולא מאשרים להם להיכנס גם אם זה יגבה מחיר של ביטול האירוע.

"אני לא רגועה, מלבד אירועי בת מצווה, שבהם נמצאים ההורים, מטרידה אותי המחשבה מה הם עושים ביציאת כיתה, כשהם מסתובבים בגינות ציבוריות או נפגשים באחד הבתים בלי השגחת מבוגר".

רון, תלמיד כיתה ו' מבית ספר אחר מופתע מעצם השאלה אם הם נחשפו לאלכוהול ביציאות כיתה או בבת מצוות."ברור", הוא אומר לי. "יש ילדים ששותים כבר מכיתה ד', הם קונים בקיוסק ומחביאים את זה בחולצה וכשאנחנו מגיעים לבת מצווה הם שותים והם חושבים שזה הופך אותם לקולים". אחד הילדים מעיד על עצמו: "אני שותה בירה כל הזמן וזה בכלל כבר לא מזיז לי, ההורים שלי לא מרשים לי, אבל אני שותה שהם לא בבית או כשאני מסתובב ברחוב".

ואתה יודע שזה לא בריא ואיזה נזקים זה עושה.
"לא מפריע לי, אני שותה גם וודקה לפעמים".
מה זה עושה לך?
"מצב רוח טוב, מרגיש עם זה טוב וגדול".

אחת ממנהלות בתי הספר בעיר ציינה השבוע, שהתופעה ידועה לה "בכל תחילת שנה מחנכות כיתה ו' קיבלו ממני הוראה מפורשת להזהיר את ההורים מהתופעה הזו ולהסב את תשומת לבם על מה שהם מגישים במסיבות בת המצווה, צריך להיות עירוניים מאוד לאיך שהילדים חוזרים הביתה מיציאות כיתה ואם מרגישים שלא סומכים על הילד, רצוי לאסור עליו לצאת או שאחד ההורים יהיה הורה תורן על הילד.

לנו במערכת הבית ספרית יש הכלים המחנכים נגד הדברים הללו אך אין באפשרותנו להימצא בתוך מסיבות הבת מצווה או יציאות הכיתה. אנחנו רואים את הנושא הזה כחמור ובעל חשיבות עליונה".

ראש מינהל החינוך אבינועם גרנות: "לאחר שקיבלנו נתונים ארציים ועולמיים שהבהירו לנו שהגיל האלכוהול הולך ויורד וזאת בזמן שיש ירידה בהיקף השימוש בסמים, הנושא מדובר ומטופל".