חלום לחוד ומציאות לחוד: לרוכשי הדירות בפרויקט "פעמוני ארזים" בנווה ארזים בחולון הובטחו דירות יוקרה ופיתוח סביבתי ברמה גבוהה. בדימיונם הם פינטזו על שלווה ואיכות חיים מעולם אחר, אלא, שנכון לאוקטובר 2009, חשים הדיירים הרבה יותר את שיברו של החלום, מאשר את מימושו.

חודשים מספר לאחר אכלוס הדירות לא יכולים דיירי הבניינים 6-10 ברחוב יאיר הגלעדי אפילו להגיע לבתיהם בגישה נוחה ומסודרת. בנוסף, הם סובלים מרעש שבוקע מחצר בית הכנסת הסמוך, מבור ביוב פתוח ומהיעדר פחי אשפה עירוניים בבניינים. כל זאת משום שהקבלן לא פינה בית מגורים ובית כנסת, כפי שהבטיח, לדבריהם, בחוזה הרכישה.

בטרם החלו העבודות בשטח, דאג הקבלן לפצות את 21 בעלי הקרקע והנכסים שהיו בו, אך ביתה של משפחת בידאני ובית הכנסת, אשר לא הפריעו לבניית הפרויקט, ועל שטחם עתיד היה להיסלל כביש, נותרו על תלם גם לאחר כניסת הדיירים החדשים לדירותיהם.

במקביל לזכייה של "י. זילברמינץ ובנו" במכרז, החלה העירייה בבית המשפט השלום בראשון לציון בהליך משפטי כנגד משפחת בידאני, במטרה להפקיע את השטח שלה לצורכי הציבור. הקבלן, שהיה מודע לכך שבמקביל לפינוי-פיצוי שהוא נדרש לתת למשפחה מתנהל נגדה הליך משפטי, החל את העבודות בשטח בטרם דאג לפצות את המשפחה ולפנותה.

רק ביוני 2007, שלוש שנים לאחר תאריך הפינוי האחרון בחוזה, הוא הזמין את המשפחה למשא ומתן בנוגע לפיצוי, "למרות שאני לא מעורב בעניין התביעה שהוגשה על ידי העירייה בנושא", כפי שכתב בפנייתו לבני המשפחה.
לטענת המשפחה, במהלך משא ומתן זה הציע לה הקבלן סכום נמוך משמעותית משווי הקרקע של כ-50 אלף דולר, לדבריו. "אם זילברמינץ היה נותן לי סכום הוגן, כל ההליך היה נגמר מזמן", אומר ירון בידאני.

בעיצומו של ההליך המשפטי, ובעוד בידאני ממתין להצעת פיצוי הולמת מצד הקבלן, חל שינוי דרמטי בתוכניות העירייה: אזרחים פנו לקרן הקיימת לישראל בטענה כי עקירת עצי הפיקוס בחצר בית הכנסת אסורה על פי החוק. כשהדבר נודע לבידאני, הוא הגיש לעירייה בקשה לבניית בית על שטחו. "אם תוכנית סלילת הכביש נגנזה, אין עילה להפקעת הקרקע שברשותי", הוא טוען.

חברת "י. זילברמינץ ובנו" מסרה בתגובה: "מכיוון שזה רחוב עירוני, העירייה הגישה תביעת פיצוי שמתנהלת כרגע בבית המשפט. אנו מקווים שההליך המשפטי יסתיים במהירות האפשרית". עיריית חולון מסרה בתגובה: "נושא פינוי הדיירים בטיפול ומצוי בהליכים משפטיים".

אגב, דיירי שכונת "פעמוני ארזים" אינם הראשונים שזוכים לנספחים מן הסוג הזה. משפחת טביב מבת ים, כפי שנחשף כאן לפני למעלה משנה, רכשה דירת גן ונאלצה להיסחב עם בית כנסת בחצר ביתה עד לאחרונה.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון".