פנים שונות של אמנים, מרצים ובוגרי המחלקה לעיצוב יוצרים בזכוכית: בשנה הקרובה ייפתח בחולון מוזיאון העיצוב הבינלאומי והיחיד בישראל. לקראת פתיחתו, יהפכו כל הגלריות העירוניות בעיר לגלריות העוסקות בעולם העיצוב על היבטיו השונים. סנונית ראשונה - המשכן לאמנות על שם מאירוב בעיר, מציג בימים אלה את התערוכה "1000c", שמשתתפיה הם מרצים ובוגרים של המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית מאקדמיית 'בצלאל' בירושלים.

התערוכה מבקשת לבחון את תחום הזכוכית בארץ, כפי שהוא משתקף על רקע פעילותה של המחלקה ב'בצלאל'. מבעד לעבודות המוצגות ניתן לבחון את השינויים שחלו במהלך השנים, מאז פתיחת מסלול ההתמחות בזכוכית בשנת 1995 ועד היום, דרך עבודתם של דור המרצים הראשונים, דני ורבנה ולואי סקלובסקי, ביחד עם דפנה קפמן, המרכזת היום את תחום ההתמחות בזכוכית ב'בצלאל', אל דור ההמשך של אמנים שפועלים בזכוכית בארץ.

עבודותיהם של ורבנה וסקלובסקי נשענות על טכניקה של עבודה חמה בכור
הזכוכית. ורבנה היה הראשון שהקים בשנות התשעים כור לניפוח זכוכית במחלקה, שאפשר ניפוח זכוכית על ידי סטודנטים. עבודתו של סקלובסקי עשויה בטכניקת היציקה החמה, המעבדת את הזכוכית החמה הישר מן הכור לתוך תבנית, תוך הוספת מרקמים וצבעים. קפמן עובדת בטכניקת עיבוד במבער, תוך שימוש בחומרים נוספים ועוסקת בהיבטים פוליטיים-חברתיים. הזכוכית בעבודתה מדמה צמחים מאזור ארץ ישראל.

עוד בתערוכה ניתן לראות את ממשיכי דרכו של ורבנה בתחום ניפוח הזכוכית בארץ, בוריס שפייזמן, שמשלב נחושת בזכוכית, ואולה ברנר, המציגה סדרה של חיות צבעוניות בטכניקת הניפוח (עבודתה הוצגה בתערוכת סוף שנה האחרונה וזכתה לביקורות נלהבות).

"לזכוכית פנים רבות", אומרת אוצרת התערוכה, יהודית ברכה. "במהותה היא חומר איטי, צמיגי, בעל תכונות ומרקמים רבים. ניתן לבחון את פניה השונים כפי שהיא משתקפת בעבודתם של מספר יוצרים בולטים הפועלים בתחומם. הטכניקות המגוונות הקיימות בתחום העבודה עם הזכוכית מאפשרות יצירה בעלת מגוון רחב ושונה. לכל אמן שפה ייחודית משלו אותה הצליח להטביע בחומר". קו התפר הדק בין המרצה לבוגר, נמתח לאורך התערוכה מתוך מבט על יוצרים, שהפכו חלק מקהילה של אמני זכוכית הפועלת בארץ ובעולם.

המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל הציבה לעצמה כמטרה להרחיב את השימוש בזכוכית כחומר לביטוי רעיוני, תוך שימוש במכלול הטכניקות הקיימות. כל אפשרויות השימוש בזכוכית קיימות כיום במחלקה ומספר הסטודנטים הלוקח חלק בחוויית העבודה עם החומר הולך וגדל. התערוכה תוצג עד ה-28.11.09, רחוב הרצפלד 31 חולון 03-6516851