פריצת דרך: במרכז הרפואי "וולפסון" בוצע הניתוח הראשון בעולם של כריתת כיס מרה בניתוח לפרוסקופי (זעיר פולשני) דרך נקב אחד בלבד, בחולה עם איברים פנימיים הפוכים. היסטוריה רפואית זו מצטרפת לשורה של ניתוחים ייחודיים קודמים שביצעו רופאים במרכז הרפואי בחולון.

בעקבות התקפים עם כאבים קשים שנגרמו ע"י אבנים בכיס המרה, הופנתה האישה לביה"ח "וולפסון" לניתוח. עקב גילה הצעיר הוחלט לבצע את הניתוח בטכניקה חדישה, שבה מבוצעת כריתה לפרוסקופית של כיס המרה דרך נקב אחד בלבד כדי לא להשאיר צלקות בבטנה.

ד"ר מרדכי שמעונוב, מנהל מחלקה כירורגית א' שניתח את החולה עם צוותו, הסביר שזהו ניתוח מורכב מאד הדורש מיומנות ניתוחית גבוהה עקב כך שכל איבריה הפנימיים הפוכים (הלב בצד ימין, הכבד וכיס המרה בצד שמאל, הטחול והקיבה בצד ימין), נדרש תכנון ניתוחי מוקדם לגבי מיקום חתכי הניתוח, מיקום המכשירים וציוד חדר הניתוח.

"העובדה שכיס המרה והכבד ממוקמים בבטן השמאלית העליונה במקום בבטן הימנית העליונה, מציבה אתגר ניתוחי משמעותי. "הקושי הטכני גדול, היות וכל פעולות הניתוח הפוכות למה שהמנתחים רגילים לעשות". הוסיף ד"ר שמעונוב. לדבריו, ההחלטה לבצע את הניתוח דרך נקב אחד בלבד, בעוד הניתוחים הלפרוסקופים מבוצעים בדרך כלל דרך שלושה נקבים, הייתה קשה במיוחד במקרה הנוכחי, עקב השונות האנטומית.

עד היום בוצעו בעולם רק 20 ניתוחים לפרוסקופים של כריתת כיס המרה בחולים עם איברים פנימיים הפוכים, והניתוח ב"וולפסון" הוא, כאמור, המקרה הראשון בעולם של כריתת כיס המרה בחולה עם איברים פנימיים הפוכים דרך נקב אחד בלבד.

המנותחת (23), שנולדה וילדה את בתה לפני כשנה ב"וולפסון", התאוששה מהניתוח במהירות ולמחרת שוחררה לביתה.