שאלת התשלום: תושבי חולון יאלצו מעתה לשלם מכיסם בעבור הדברת מזיקים. תושבים ובעלי עסקים בעיר הופתעו לגלות באחרונה כי העירייה הפסיקה להדביר מזיקים כמו עכברים או דבורים, ומטפלת רק ביתושים.

בעל עסק המתגורר בעיר מספר: "תמיד היה נהוג שאם היתה בבניין המגורים מכה של מכרסמים כמו עכברים, או חרקים כמו דבורים, היו מתקשרים למוקד העירוני, והעירייה היתה שולחת מדביר. לפני שבועות מספר התקשרתי לעירייה ודיווחתי על דבורים בבניין מגורי. אמרו לי שהחל מ-1 באוגוסט הנוהל השתנה, והעירייה מטפלת רק ביתושים. זמן קצר לאחר מכן גיליתי גם עכברים במרכז המסחרי שבו אני עובד. התקשרתי לעירייה שוב, ושוב אמרו לי שיש חוק חדש, ולמעט יתושים, כל ההדברה חלה על בעלי המקום.

"החוק החדש הזה נראה לי מוזר מאוד, במיוחד בגלל שבעבר העירייה היתה מטפלת במפגעים האלה. לא מספיק שאנחנו סובלים, אנחנו גם צריכים להזמין מדביר על חשבוננו? מה, מנסים לחסוך פה כסף על חשבוננו?"

עיריית חולון מסרה בתגובה: "העירייה מדבירה כחוק מכרסמים, יתושים, פרעושים ודבורים בשטחים הציבוריים. מכיוון שהעירייה פועלת אך ורק על פי הסמכויות הניתנות לה בחוק, כאשר מדובר בהדברת מזיקים בגבולות נכס פרטי, העירייה אינה מדבירה, שכן תפקידה על פי החוק הוא לפקח.

עוד מסרה העיריה כי "באשר להדברת יתושים המצב שונה. מדובר במפגע בעל אופי מרחבי, והעירייה פועלת כרגיל. בהדברת יתושים אין מדובר בהדברה נפחית או בריסוס באוויר, אלא באיתור איזורי היקוות מים, חיסולם, או, אם לא ניתן, הדברת אותן נקודות. רוב הפעולות האלה אינן נעשות בגבולות נכסים פרטיים".