הפרת חוזה: החלטה יוצאת דופן ונדירה מסוגה, על סוגיה בלתי שגרתית בעולם הרפואה, נתקבלה לאחרונה. בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע לאחרונה כי ד"ר ג'ורג' פרנקל, המועסק כרופא בכיר ביחידה לניתוחי לב וחזה בבית החולים "שניידר", ישלם לבית החולים "וולפסון" בחולון 100 אלף שקלים ואף יתנצל בפני המוסד הרפואי.

מפרטים שהגיעו למערכת ומפרטים שעולים בכתב התביעה שהוגש לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב עולה, כי לפני מספר שנים, ובעת שהיה ד"ר פרנקל עולה חדש, הוא ביקש לעבוד ב"וולפסון" ונענה. בהמשך הוא נשלח להשתלמות יוקרתית של שנתיים בארצות הברית, אותה העביר בסיועו של מנהל המחלקה לניתוחי לב בוולפסון, פרופ' ארי שכנר.

בכתב התביעה, שהוגש באמצעות על ידי עו"ד קרן יוסט דון יחייא מפרקליטות
מחוז תל אביב, נטען כי בתקופת ההשתלמות קיבל ד"ר פרנקל כ־93 אלף שקלים מהמדינה לאורך שנה שלמה, לא כולל מענקים מעמותת "הצל ליבו של ילד".

בכתב התביעה נטען בנוסף כי ד"ר פרנקל חתם במקביל על התחייבות לחזור ולעבוד ב"וולפסון", במשך תקופה מסוימת, עם שובו מההשתלמות.

אלא שעם שובו ארצה הוא בחר לעבוד דווקא ב"שניידר" והודיע למעסיקיו בוולפסון על התפטרותו לאלתר.לפיכך, החליטו בית החולים והעמותה לתבוע את פרנקל ו"שניידר" בבית הדין לעבודה בסכום של כ־400 אלף שקלים, כולל החזר שכר שקיבל, החזר כספים שקיבל מהעמותה, נזקים שנגרו לכאורה לבית החולים ופיצוי בגין הפרת חוזה.

"קשה לתאר את ההלם, האכזבה, העלבון והכעס אותו חשו הגורמים השונים בוולפסון, שהשקיעו מאמץ רב בשליחתו להשתלמות במקום הטוב ביותר", נטען בכתב התביעה.

"ההשקעה בו זכתה ליחס משפיל ולסטירת לחי מצלצלת, התנהלות שהיא בבחינת ב'בור ששתית ממנו - אל תזרוק בו אבן'".

כאמור, החליט בית הדין כי ד"ר פרנקל ישיב של 100 אלף שקלים ל"וולפסון" ויתנצל.

ואכן, במכתב, שנשלח בחודש שעבר למנהל המוסד הרפואי, ד"ר יצחק ברלוביץ, הביע ד"ר פרנקל חרטה וציין כי לא היתה בהחלטתו לעבור כל כוונה לפגוע או לשבש את עבודת בית החולים.

ב"שניידר" בחרו שלא להגיב על הידיעה.

סניגורו של הרופא סרב להגיב לידיעה.

דוברת בית החולים "וולפסון" בחולון, פנינה ארד, מסרה בתגובה: "הנהלת בית החולים וולפסון רואה בחומרה רבה את המצב בו רופא שנשלח מטעם בית החולים ועל חשבונו להשתלמות לא חוזר לבית החולים.

"בית החולים רואה בחיוב את ההחלטה שהגיעו אליה בהליך הגישור המהווה תקדים בכך, שזו הפעם הראשונה למיטב ידיעתנו שבה חויב רופא להחזיר ולו רק חלק מעלות ההוצאה והנזק שנגרמו לבית החולים. הוא גם התחייב להתנצל על עוגמת הנפש שנגרמה בגין התנהגותו".

כאמור, את התנצלותו טרח כבר ד"ר פרנקל להעביר להנהלת בית החולים.