עלות מטורפת: מנתונים שמפרסמת השבוע עמותת "אור ירוק" לשינוי תרבות הנהיגה בישראל, עולה כי עלות תאונות הדרכים ב-70 הערים הגדולות בישראל ב-2008 היתה ארבעה מיליארד שקל. עלות תאונות הדרכים למשק הישראלי כולו היא 16 מיליארד שקל בשנה.

מהמידע, המבוסס על נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, עולה כי
חמישה מיליון וחצי תושבים גרים ב-70 ערי ישראל, מהם נפגעו בתאונות דרכים ב-2008 75 אלף איש. בחישוב עלות תאונות הדרכים לתושב, עלותו של כל תושב בחיפה היתה הגבוהה ביותר מבין 70 הערים שנבדקו, 1,436 שקל בשנה.

בקרב תושבי השפלה, העלות בחולון היתה 655 שקל לתושב, בבת ים 490 שקל, בראשון לציון 688 שקל, ברחובות 668 שקל, בלוד 595 שקל, ברמלה 586 שקל, בנס ציונה 446 שקל, ובמודיעין-מכבים-רעות העלות היתה 404 שקל לתושב.

העלות למשק הלאומי כתוצאה מתאונות הדרכים מבוססת על עלות אובדן התפוקה למשק, זמנית או קבועה, עקב פציעה או מוות; על עלות אובדן איכות החיים של הנפגעים בתאונות הדרכים ושל בני משפחותיהם; על עלויות רפואיות הנובעות מפינוי הנפגעים, הטיפול בהם, והוצאות שיקום וסיעוד; על עלויות ישירות של מוסדות המדינה עקב טיפול בתוצאות תאונות הדרכים ועקב הפניית משאבים לאומיים למניעת תאונות דרכים; על עלות הנזק הנגרם בשל עיכובי דרך שנוצרים לאחר תאונות דרכים; ועל עלות נזקי הרכוש לכלי הרכב המעורבים בתאונות.

לשם דוגמה, עלותו של כל הרוג היא 4.7 מיליון שקל, פצוע קשה בכלי רכב בדרך בין עירונית עולה למשק 900 אלף שקל וברכב דו גלגלי 700 אלף שקל.

מנכ"ל "אור ירוק", שמואל אבואב, אמר: "הנתונים מוכיחים באופן חד משמעי את כדאיות ההשקעה בבטיחות בדרכים. אפילו מהזווית הכלכלית נכון הרבה יותר להשקיע בבטיחות, להקטין את מספר התאונות והנפגעים, ולחסוך הרבה יותר כסף".