מגייסים תרומות: "לצערי, בחולון יש ילדים שלא מגיעים לבית הספר עם כריכים, כי פשוט אין להם. לא בריא ומסוכן שתלמיד שלא אוכל ארוחת בוקר, אפילו הכי קלה שיש, לוקח ישר כדור 'ריטלין' כדי שישב בכיתה בשקט ארבע שעות, ולא יפריע למורה. הלוואי שאוכל למנוע את זה". כך אומר יו"ר עמותת "תנו יד לחבר", עמוס ירושלמי.

"אני רוצה ליזום שיתוף פעולה עם בתי הספר", מוסיף ירושלמי, "ולבקש מהמורים ומהמנהלים לאתר את הילדים שלא מגיעים לבית הספר עם כריכים כי אין להם אפשרות. אנחנו נקבל מבתי הספר את הרשימות, נכין מדי יום כריכים, ונעביר לאותם תלמידים. אני מקווה שהמהלך יצא לפועל אחרי החגים".

בנוסף, עצוב גם לגלות שיש ילדים שהוריהם לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש ילקוטים, ספרים, מחברות וציוד נלווה. בעוד שמרבית ילדי העיר הגיעו השבוע לבית הספר כשעל גבם ילקוטים חדשים, היו גם ילדים שהגיעו לכיתה עם ילקוט בלוי, במקרה הטוב.

"אם לא הייתי מקבלת סיוע מהעמותה של עמוס ירושלמי", אומרת אם חד הורית מחולון, "הבנות שלי היו הולכות השבוע לבית הספר בלי תיק ובלי קלמרים. באתי לעמותה ולקחתי את מה שאפשר היה". הבעיה היא שגם את התרומות קשה יותר להשיג השנה: "התרומות השנה פחתו במאות אחוזים", אומר ירושלמי. "אפילו ילקוטים חדשים אני לא יכול לספק לכל מי שמבקש. קיבלנו השנה בסך הכל 40-35 ילקוטים חדשים".

גם יו"ר עמותת "סיני", ליאת סדס, נתקלה השנה בקשיים. "הדבר היחיד שאני עושה השנה הוא לספק מחשב נייד לילד עם שיתוק מוחין הלומד באחד התיכונים בחולון", היא אומרת, "בניגוד לשנים הקודמות, השנה לא חילקנו ילקוטים. בעבר חילקנו ילקוטים מאובזרים, השנה קשה לנו יותר. הגיעו אלינו פניות, ונאלצתי לדחות אותן כרגע".

היועץ הארגוני אלון חאמי, המסייע לבית הספר החרדי "מפי עוללים" בחולון, נרתם אף לטובת ילדי בית הספר הנזקקים. "בזכות קשרים שהפעלתי", מספר חאמי, "ובזכות אנשים שאוהבים לעזור, הצלחתי לחלק ילקוטים וציוד. ברוך השם נענו בחיוב לפנייה שלנו, וקיבלנו תיקים חדשים. להערכתי חילקנו 20 תיקים ב־150 שקל לתיק. היתה ממש התרגשות והילדים פשוט לא האמינו".

"אנחנו משפחה מרובת ילדים", מסביר אב לילדים בבית הספר. "רוב הילדים שלי כבר בוגרים ולומדים בישיבות, ונשארו לי שני בנים, בכיתה ה' ובכיתה ז', שהולכים לבית הספר. למשפחה שלנו קשה לעמוד בכל התשלומים הקשורים לבית הספר, ולכן שמחנו מאוד כשהתקשרו אלינו והציעו לנו עזרה. בלי העזרה הזאת היינו צריכים לקצץ בדברים שאנחנו חייבים".