חומר (ירוק) למחשבה: המודעות הסביבתית והמגמה הרווחת בשנים האחרונות בנושא, אינן פוסחות גם על עולם הצעצועים. שתי מגמות בולטות במיוחד בתחום כיום. הראשונה קשורה לתחום האנרגיה, ולמותר לציין כי ניתן דגש רב על מציאת פתרונות לצעצועים שפועלים באמצעות אנרגיה מתחדשת.

השנייה: השימוש הגובר בבמבוק, שנהפך בכמה חברות לחומר גלם עיקרי. כן נלקחים בחשבון מגוון שיקולים המשפיעים על הנטל הסביבתי של הצעצוע כמו מקור החומר, אופן ואתר הייצור, שינוע, ידידותיות של החומרים השונים כולל צבעים וציפויים, הפן החברתי של אופן הייצור, מקומיות לעומת ייבוא, עתיד המוצר בסוף חייו ועוד.

במקביל לגורמים המוכרים כגון בטיחות, ארגונומיה, הערך-המשחקי ושיקולי ייצור
למידה והתפתחות, כנהוג בתהליך העיצובי של צעצועי ילדים.

עם כל המטען הסדור הזה, תוצג בקרוב (15.9) בגלריית החווה לאמנות אקולוגית בינתחומית, התערוכה "משחק למחשבה", ובה צעצועים עכשוויים שעוצבו בידי מעצבים ישראלים, מתוך תשומת לב מיוחדת למִחזור ושמירת איכות הסביבה. יוצגו בה צעצועים לילדים העשויים מקרטון, נייר או במבוק לצד צעצועים מבד, עץ או משימוש חוזר בחומרים.

"דווקא מתוך הקושי בהגדרה מהו 'מוצר ירוק', או במקרה זה, מהו 'צעצוע ירוק'", מסבירה האוצרת יפעת זבירין, "התערוכה מציגה מגוון צעצועים שכל אחד מהם, בדרכו שלו, מגדיר את המושג 'ירוק' ונותן מענה אחד לפחות לשלל המשתנים המרכיבים את מושג הקיימות, מתוך אמונה שכיום אנו נמצאים למעשה בתחילתו של תהליך ארוך ובעל פוטנציאל לשינוי המציאות הסביבתית-חברתית".

התערוכה מבקשת להעלות את נושא הצעצועים ככלי להעברת מסר על העולם שבו אנו חיים, כמו גם לחדד את חשיבות הצעצוע בחינוך בכלל ובחינוך למודעות סביבתית בפרט.

פתיחה: 15.9, נעילה: 31.10. גלריית החווה, רחוב הנחושת פינת המלאכה, חולון.