מונולוג: "אני אם לחמישה ילדים. המצב הכלכלי יותר מקשה, אני אפילו לא יכולה להגדיר את זה. בעלי מרוויח משכורת מינימום. קשה לכלכל משפחה בת שבע נפשות ממשכורת כזו. אנחנו לא עומדים בתשלומי המסים: מים, חשמל, גז... מידי פעם אנו סובלים מניתוקים. יש תחושה של מצוקה.

"באזור שבו אנחנו גרים, החברות שלי נמצאות בדיוק באותו מצב כמוני. את יכולה לראות שהנגע הזה פשט בעיר ולא פוסח על אף סוגי באוכלוסייה, כולם מדברים עכשיו על הקנסות של המים. מי יכול לעמוד בזה? אנשים לא עומדים בשכירות והרבה משפחות חוזרות עם הילדים לגור אצל ההורים".

הדברים האלה, של אם מבת ים שמתמודדת עם מצוקה קשה, מספרים אולי חלק מהסיפור של משפחות לא מעטות באזור השפלה. על פי נתוני ארגון "לתת", 2,764 ארוחות יידרשו בחולון ו-2,326 בבת ים כדי להאכיל משפחות נזקקות בחגים. הארגון החל השבוע במבצע התרמה כדי לסייע למשפחות נזקקות ולספק להן ארוחות. בין היתר פרסם הארגון "מפת צרכים לאומית", שמנסה לתת תמונת מצב בכל הקשור להתפלגות ולכמות המשפחות שחסר להן המזון המינימלי הבסיסי על מנת לקיים אורח חיים מאוזן ותקין.


צילום אילוסטרציה: index open

"כל שנה מספרים כל מיני סיפורים ששיעור העוני עלה או ירד, אבל בתכלס, עני נשאר עני", קובע יו"ר עמותת "תנו יד לחבר", עמוס ירושלמי, המסייע למשפחות בחולון ובבת ים. "מדובר גם בהרבה צעירים שיש להם ילדים קטנים. כשהילדים בגיל הגן, ההוצאות לא כל כך גדולות, אבל כשהילדים בגיל בית הספר, הם מגיעים אלינו במצב קשה ומבקשים ילקוטים, ציוד ואוכל.

"כמה שאפשר אני עוזר להם, ואני מקווה מאוד שאנשים שאכפת להם ישימו יד בכיס ויעזרו למשפחות האלה, במיוחד לקראת החגים. אני יודע שזה לא קל,
והרבה אנשים שתרמו בעבר מתעלמים מאיתנו היום, אבל אני לא מבקש יותר מדי. האנשים האלה נשארים בלי כלום, אז תנו להם לעשות את החג יותר בשלווה ובכיף, שיהיה להם לאכול משהו על השולחן, ואנחנו נעזור להם כמיטב יכולתנו".

והסיפורים על המצוקה לא מפסיקים לזרום לעמותות. "אני אם חד הורית בעלת 65 אחוזי נכות", מספרת תושבת האזור, "יש לי שני ילדים שאני מגדלת לבד והמצב הכלכלי זוועה. אני מתביישת להזמין אנשים אלי הביתה, שיראו באיזה תנאים אני גרה. יותר נכון לומר שאנשים מתביישים בשבילי כשהם נכנסים אלי הביתה.

"אני גרה בשכירות בדירה של 'חלמיש'. אין תריסים, יש חלונות שבורים, אנחנו חיים בקטסטרופה. אני חולת אסטמה כרונית, יש לי הוצאות קבועות על תרופות ואני יוצאת לטפל בקשישים. מזונות אני מקבלת דרך ההוצאה לפועל. בעלי נטש את הבית מזמן. הילדים שלי פשוט מתביישים בחיים שלהם".

להתנדבות התקשרו לטלפון: 1-700-500-40-30 או גלשו ל-www.latet.org.il. לתרומה שלחו SMS עם המילה "לתת" למספר 2255, ותוכלו להעניק ארוחה בשווי עשרה שקלים.
הצטרפו גם לארוחה הוירטואלית הגדולה בעולם: www.latet.co.il. השולחים יזכו לראות את עצמם מסובים לשולחן החג, יחד עם עשרות אנשי ציבור, אישי רוח, ספורטאים, אמנים ומובילי דעה שכבר הודיעו על השתתפותם בארוחה.