מחאה זורמת: תושבים שביקשו להשתכשך במימי בריכת השחייה של מועדון הספורט "בריזה" בחולון בבוקר יום ראשון השבוע, לא יכלו לעשות זאת, לטענתם. נשים דתיות שהגיעו לרחצה נפרדת באותו זמן בדיוק, דווקא הורשו להיכנס. התושבים מחו על האפליה, וגם על מחיר כרטיס הכניסה: בעוד שתושב חולון המבקש להיכנס לבריכה נדרש לשלם 59 שקל, שילמו הנשים הדתיות 25 שקל בלבד.

"ביום ראשון לקחתי את הילדים ל'בריזה', כהרגלי בחופש", מספרת מנויה במועדון. "כשהגענו, בסביבות 9:30, נזכרתי שביום ראשון המועדון סגור בבוקר, ונפתח רק ב־14:00, כי מן הסתם מנקים את הבריכה בזמן הזה. בעוד אני מתכוננת לעשות 'אחורה פנה', אני רואה נהירה של נשים דתיות פנימה.

מכיוון שאני יודעת שהבריכה סגורה עד 14:00, החלטתי לשאול מה פשר העניין. להפתעתי נאמר לי שהבריכה נפתחת לנשים דתיות שלוש פעמים בשנה, בשלושת ימי הראשון שלאחר תשעה באב, בשעות הבוקר.

"היה לי קשה לקבל את זה מכיוון שלא ביקשנו להיכנס למקום בעודו סגור, ואם פתחו אותו לקהל, לא הבנתי מה מנע מהם להכניס גם אותנו. זאת הפעם הראשונה שבה אני נתקלת בדבר הזה.

"כשהגעתי הביתה חשבתי על זה קצת יותר, ושאלתי את עצמי אם הבריכה סגורה בימי ראשון בבוקר לצורך ניקיון, והם פתחו אותה במשך שלושה ימי ראשון לנשים הדתיות, מתי בדיוק מנקים שם?

"בהמשך ביררתי כמה שילמו הנשים הדתיות על הכניסה, ונדהמתי. אנחנו משלמים את מיטב כספנו בעבור המנוי, וגם מי שמבקש להיכנס לבריכה באופן חד פעמי משלם הרבה, אולם הנשים האלה שילמו 25 שקל בלבד. למרות שמדובר במחווה טובה ויפה, הדבר הזה מכעיס אותי כי אני מרגישה שהוא לא צודק".

בשיחה שערכנו עם מועדון הספורט, אישרה הפקידה כי הנשים הדתיות, שאינן מנויות, אכן נהנו מכניסה לבריכה בשלושת ימי ראשון החולפים בין 8:00 ל-13:00, תמורת 25 שקל. תושבי חולון שמבקשים להיכנס באופן חד פעמי יאלצו להיפרד, כך נאמר, מ־59 שקל.

סמנכ"ל החברה לבידור ולבילוי, שמשון חן, המופקד על מועדון הספורט "בריזה", מסר בתגובה: "אכן בשלושת ימי ראשון הראשונים באוגוסט ביקרו בבריזה נשים, ובמקביל ניתנה אפשרות דומה לגברים במועדון 'נופשונית'. מדובר ביוזמה מבורכת המתנהלת זה ארבע שנים, שבמסגרתה מקבלים גם תושבי העיר החרדים אפשרות ליהנות מבריכת שחייה.

"המחיר שאנו גובים נגזר מאופי הפעילות ומהיקפה - ארבע שעות בלבד. על המחיר מחליטים מחלקת התרבות בעיריית חולון בשיתוף החברה לבידור ולבילוי, בניסיון לשמור על פרופורציות הולמות.

"הטענה כי נמנעה כניסה למקום, היא התרסה חסרת בסיס, שכן ל'בריזה' נכנסו נשים כפי של'נופשונית' נכנסו גברים. במעמד הרישום למועדון, נדרש כל מנוי בקריאת התקנון ובחתימה עליו כתנאי להצטרפותו. כחלק בלתי נפרד מהתקנון, צוינו הימים שבהם תעמוד הבריכה לרשותם של המנויים. ימי ראשון בבוקר מעולם לא נכללו בימים אלה, ועל כן לא ניתן לראות בפעמים אלה הפרה מצד המועדון.

"חשוב לציין כי אין בפעילות כדי לגרוע מרמת הניקיון במקום. ל'בריזה' כל הרשיונות והאישורים הדרושים על פי החוק, והוא עובר בהצלחה מרובה את הבדיקות והפיקוח מטעם משרד הבריאות".