פרויקט גמר: שיתוף פעולה חוצה גילאים נרקם בימים אלה בין סטודנטים במכון הטכנולוגי בחולון, לבין קשישים מבית האבות הסמוך "משען". במסגרת הקשר יוצא הדופן, יפתחו הסטודנטים הלומדים בפקולטה להנדסת חשמל, אלקטרוניקה ותקשורת, שתי מערכות טכנולוגיות שימושיות עבור דיירי בית האבות. את הפרויקט יזמו דקאן הפקולטה, פרופ' גדי גולן, ויו"ר ועד הדיירים ב"משען", אלקנה דרייזין.

פרופ' גולן: "מזה זמן חשתי בצורך של שיתוף עם הקהילה. חשבתי איזה שיתוף פעולה יכול להיות טוב יותר מאשר עם בית האבות של 'משען' הסמוך למכון. נוצר קשר עם יו"ר ועד הדיירים, אלקנה דרייזין, שהוא ברנש צעיר בן 71.

אלקנה, העלה שתי בקשות. האחת - פיתוח מערכת בקרת אקלים לאולם
המופעים של בית האבות. מערכת המיזוג באולם לא פועלת במעגל סגור, אלא עובדת במעגל פתוח. אם קר, היא מקררת עד הסוף, ואם חם היא מחממת עד הסוף. המצב הזה לא נוח לקשישים שסובלים ממנו, בעיקר בנוגע לקור. אלקנה ביקש שנבנה מערכת אלקטרונית שתעשה בקרת אקלים בחוג סגור, כלומר היא תוכל לווסת את הקור ואת החום. כאשר חם מדי או קר מדי היא תפסיק".

"בקשה שנייה של אלקנה מאיתנו", מוסיף פרופ' גולן, "הייתה לבנות מערכת אלחוטית לשידור מצוקה לקשיש, שעתידה לפעול בעת מקרים מיוחדים מאוד.

כיום, בכל חדר קיים לחצן מצוקה, אולם לפעמים הקשישים נופלים בחדר ואינם מסוגלים להרים עצמם או לזחול עד ללחצן. לכן, הם צריכים לענוד על ידם צמיד שיוכל לשדר אלחוטית מצוקה, עד הגעתם ללחצן עצמו. בצמיד, שאמור להיות על ידו של הקשיש כל הזמן, יהיה חיישן תאוצה שיגלה נפילה ויעבוד אוטומטית".

"אני מניח שתוך 6 חודשים כבר יהיו דגמים", המשיך פרופ' גולן, "למעשה, מדובר בפרויקט גמר של תלמידי שנה ד' בפקולטה להנדסה. אנחנו לא מבקשים שום דבר מ'משען', בעיניי זאת מצווה. במידה שנגיע לייצור המוני של המערכות, אז אני מניח שנבקש מהם השתתפות סמלית עבור החומרים, אבל ודאי שלא נעשה מזה ביזנס. התחושה שלנו נהדרת כשאנחנו עוזרים לאנשים האלה".

דרייזין: אני מקווה שהפרויקטים יצליחו ונוכל להפיץ אותם בין יתר דיירי הדיור המוגן בארץ. שיתוף הפעולה הזה יוצא מן הכלל. זאת פעילות קהילתית נהדרת, ואני שמח על כך".