מפקד מרחב איילון, נצ"מ ישראל טל, סיים השבוע את תפקידו. בימים שבהם תחושת הביטחון האישי מתערערת, ורבים מעלים טענות באשר לנוכחות החסרה של המשטרה, נצ"מ טל יוצא למתקפת נגד: "במדינה שלנו לא נותנים את הכבוד הראוי לשוטר". בראיון לרגל הפרישה, הוא מדבר על אוזלת היד של אושיות החוק, על תופעת האלימות בעקבות צריכה מופרזת של אלכוהול, וגם על הפרשיות המביכות שבעקבותיהן עלו שוטרי המרחב לכותרות.

סיום כהונתו של נצ"מ טל עמד בצל שתי הפרשיות המביכות שבהן נחשדים
שוטרים בכך שהיו מעורבים במעשים הנמצאים מצדו השני של החוק. רס"ב עופר קורן מואשם באינוס ובמעשה מגונה בשוטרות חיילות, ושני רכזי מודיעין לשעבר במרחב חשודים שביחד עם עבריינים פרצו לדירות באזור.

איך מתמודד המרחב עם הפרשיות האלה?
"קרה לנו משהו במרחב, ואני מוכרח לציין שהמידע על העבירות לכאורה הועבר מאיתנו. לא הסתרנו ולא חיפינו, ולעולם לא נסתיר אנשים שסרחו. אין ספק שהמקרים הללו מעיבים על תקופת שירותי פה. אני בעד להציף את האירועים שמתרחשים, גם בתוכנו.

"אני רוצה לומר שמשטרת ישראל היא משטרה מעולה, יש בה שוטרים מעולים, קצינים מעולים, אך גם עשבים שוטים. זה קורה בכל ארגון ובכל מקום, לא כל האנשים שווים. כשאנחנו רואים, נתקלים ושומעים, אנו מטפלים במלוא החומרה. פרשיית קורן מטופלת כרגע בבית המשפט, ואני מקווה שטחנות הצדק, ואני מאמין בצדק של בתי המשפט, יגיעו לאמת מהר. התחושה פה לא פשוטה.

"אני יכול לומר לך שאחרי שנתיים של עשייה פורייה, כשעולה פרשה כזו, יכולים לפרש מי יודע מה קורה כאן במרחב איילון. יש פה קרוב ל־400 שוטרים שעוסקים במלאכת קודש של לחימה בפשיעה. הנתונים מראים את כל מה שאני מדבר עליו: עלייה בהיקף הפעילות, תפיסות סמים, ירידה במספר תאונות הדרכים, ירידה בפשיעה בשיעור ניכר, וחבל לעמעם את זה בגלל פרשייה. אנחנו מטפלים בכל מקרה שמגיע אלינו בחומרה. גם נושא השוטרים מטופל בבית המשפט, ואני מקווה שהוא יאמר את דברו במהירות".


"אין ספק כי מדובר במרחב קשה". נצ"מ ישראל טל (צילום קובי קואנקס)

"אין כבוד לשוטרים"
אתה מנסה להציג את מקרה קורן כנדיר, בזמן שמדובר בתופעה.
"הנושא הזה הוא מאוד רגיש, מדובר במעורבים בתוך המרחב ואני ופיקוד המרחב מגנים כל מקרה שהוא אינו תקין, ומעבירים זאת בהתאם לנהלים לגוף שאמור לטפל בכך והוא מח"ש. עד שלא תוכח אשמתם אני מנוע מלהגיב. אני דוחה מכל וכל שמדובר בתופעה, מדובר בשני מקרים בודדים, במהלך כל כהונתי שהובאו לטיפול על ידינו. אני לא יכול להתערב בחייהם הפרטיים של כלל השוטרים ובמרחב איילון יש כארבע מאות שוטרים.

אחרי החגים ימצא נצ"מ טל את עצמו על ספסלי המכללה לביטחון לאומי, ולדבריו תקופת הרגיעה הזאת תהיה פיצוי נאה על 31 שנות שירות במערכת הביטחון על שלוחותיה. לדבריו, הפיקוד על מרחב איילון מורכב ותובעני, אבל עדיין קיים בו החיבור לשטח ולשוטרים. "אין ספק כי מדובר במרחב קשה", הוא קובע. "מרבית העבודה היא לחימה בפשיעה נטו".

וחלק מהפשע והאלימות מופנים גם כלפי שוטרים. איך אתה מתייחס לזה?
"לצערי הרב, במדינה שלנו לא נותנים את הכבוד הראוי לשוטר. לא יעלה על הדעת שאזרח יכה שוטר, והענישה כלפיו תהיה קלה. לפעמים הטיפול בענישה נמשך שנים, אבל היא חייבת להיות קשה ומיידית. אני נתקל בנערים שמרשים לעצמם להתבטא בצורה מעוררת דאגה כלפי שוטרים.

"אני רואה הורים שבאופן התבטאותם כלפי שוטרים ולידם, משמשים דוגמה רעה לילדיהם. רק אתמול הותקפו איש מגן דוד אדום ושוטר, ושניהם נזקקו לטיפול רפואי, כשהגיעו לטפל בשיכור שהסתובב עירום ברחוב. לעתים צריך להשתמש בכוח ההרתעה. ברגע שהשוטר חלש, אושיות החוק חלשות, ומקבלי ההחלטות במדינה חייבים להבין את זה. רצח מרגריטה לאוטין משקף בעבורי את הזלזול הזה בחיי אדם".

הקמת מחלק האלימות במשפחה (אלמ"ב) הצדיקה את עצמה?
"לחלוטין כן. מרחב איילון הגיע למקום הראשון בארץ באופן הטיפול. כשהגעתי לתפקיד היו לנו 220 תיקי אלמ"ב. נכון לעכשיו אנחנו עומדים על 40 תיקים בטיפול.

"חולון ובת ים הן ערים מתפתחות, שקלטו עלייה גדולה, וידוע שעלייה גוררת בחובה גם משברים, מה שמוביל לפעמים לשתיית אלכוהול ולאלימות שלא נתקלנו בה בעבר".

מה לגבי סמים בבתי ספר, לא שומעים כי אין, או כי המשטרה לא מצליחה לטפל?
"תופעת הסמים קיימת, אל לנו להסתיר את העובדה. איתרנו כמה מקרים של סמים בבתי ספר, וזה היה בכותרות. שיתוף הפעולה עם בתי הספר חשוב מאוד. הנהלות בתי ספר, המורים והיועצים יודעים טוב מאוד מה קורה שם. לצערי הרב, יש בתי ספר שמשתפים איתנו פעולה יותר, ויש כאלה שפחות".

ולסיום, איך תסכם את שיתוף הפעולה שלך עם ראשי העיריות מוטי ששון ושלמה לחיאני?
"אני בקשרי עבודה עם ראשי הרשויו