תרומה ותמורה: במכון הפסיכומטרי העירוני שיוקם בקרוב בתיכון "קוגל", ידרשו להתנדב בקהילה בתמורה לשכר לימוד מוזל. את היוזמה הוביל יו"ר סיעת "מצטיינים בחינוך", עזרא סיטון, והיא עתידה לצאת אל הפועל כבר בשנת הלימודים הקרובה.

בעקבות מגעים שניהלו סיטון וחבר סיעתו, איציק תורג'מן, עם ראש העירייה, מוטי ששון, ועם המכון הפסיכומטרי "לחמן", הוחלט כי העירייה תעניק מלגה בת 1,000 שקל לתלמיד, וחברת "לחמן" תעניק מלגה בסכום דומה. על התלמיד יהיה לשאת ביתרת התשלום, 2,250 שקל. בתמורה למימון החלקי ידרשו התלמידים לתרום לקהילה פעם בשבוע במשך שעתיים, על פי בחירתם.

"לפרויקט מספר מטרות המשרתות את התלמיד, את הקהילה ואת העיר", מסביר סיטון. "הוא מעניק הזדמנות שווה לכל תלמיד להגשים את שאיפותיו האקדמיות, במיוחד הוא מאפשר הזדמנות לבאים מרקע כלכלי-חברתי נמוך לממש את הפוטנציאל שלהם לקראת לימודים אקדמיים. בכסף שישאר במענק השחרור אפשר יהיה להשתמש לתשלום בעבור לימודי התואר הראשון באוניברסיטה או במכללה.

"המרכז העירוני הפסיכומטרי יהיה חלופה למכונים אחרים, והוא מחזק את התפישה שלפיה השכלה גבוהה היא לא מוצר שניתן לסחור בו, כי אם זכותו של כל אדם. בית ספר 'קוגל' נבחר הן משום היותו קומפלקס חדש יחסית, והן משום שהוא נמצא פחות או יותר במרכז העיר ונגיש לכולם".

סיטון יצר קשר עם 20 גופי מתנדבים, והתלמידים שיבקשו ללמוד במכון יוכלו לבחור היכן הם מעוניינים להתנדב. בין הארגונים ניתן למצוא את "יד שרה", "עזר מציון", "איל"ן", "אקי"ם", מגן דוד אדום, "ניצ"ן" והאגודה למלחמה בסרטן. בסיום ההתנדבות, יתבקש כל תלמיד להגיש חיבור בן ארבעה-חמישה עמודים על אודות החוויה שעבר בעת ההתנדבות.

"אני מקווה מאוד שהמכון החדש יסייע להעלות את שיעור האקדמאים בעיר, ויחזק את הקשר בין הפרט לבין הקהילה", מוסיף סיטון.