הגיעו לנקודת הג'י: עד לפני כשנה העביר א' בן ה-17 את זמנו הפנוי בגינות הציבוריות בשכונת תל גיבורים בחולון. מרגע שקרני השמש היו נעלמות, היה א' יוצא עם חבריו לשכונה, לשבת בגינה הציבורית. שם, השעמום, הפיתויים והרצון להראות לחבר'ה את קצה גבול היכולת גברו על ההיגיון הבריא. "היינו מגיעים לגינה, מתחילים עם נרגילה, מפצחים גרעינים, מציקים לבנות, הולכים קצת מכות, לפעמים היינו שואפים גז מזגנים וזה היה ממסטל אותנו, ואז היינו מרגישים שאנחנו יכולים לעשות הכל".

בשעות הקטנות של הלילה נהגו בני הנוער בשכונה להסתובב ולהשחית מכל
הבא ליד. "היינו מציירים גרפיטי על הקירות, שוברים שלטים, הורסים את הגינה הציבורית".

למה?
"למה? לא יודע למה", הוא אומר, "לא יודע מה ניסינו להוכיח. אני חושב שזה היה משעמום".

ל', בת 16 וחצי, נהגה להעביר את זמנה הפנוי עם חברותיה בגינות הציבוריות. בשעות הקטנות של הלילה, כשהבנים הפסיקו להביע עניין בלהציק לבנות, הן היו יושבת על אחד הספסלים בשכונה ומפצחות גרעינים. "מה כבר היה לנו לעשות?", היא שואלת ומרימה כתפיים, "בסך הכל אנחנו באים מבתים של הורים שאין להם אמצעים. לא טיסות לחו"ל, לא חופשות באילת, אנחנו תקועים בבית. יש כאן חבר'ה שהפסיקו ללמוד בגיל צעיר, שהסתבכו בסמים ובפריצות ויש גם חבר'ה טובים, שאוהבים ללמוד, שרוצים שיום אחד ייצא מהם משהו".

המועדון ממוקם בחצר האחורית של בית הספר היסודי עלומים. פעם, שימש המקום כמחסן בית הספר, אבל לפני כשנה, כשמוטי כהן, מנהל מרכז הספורט קליין, קובי מכלוף, יו"ר ועד ההורים העירוני וועד השכונה ושלומי דאודי, מנהל המועדון, קיבלו אישור ותקציב מעיריית חולון לפתוח את המקום, השרוולים הופשלו ועבודה משותפת שלהם ושל בני
הנוער הניבה את המקום הכי חם בשכונה.

"מועדון תלג'י הוקם במטרה לאסוף את בני הנוער שמסתובבים ברחובות חסר מעש", אומר מוטי כהן, שנכנס לתפקיד מנהל מרכז הספורט לפני כארבע שנים. "מדובר בנוער, רובו בסיכון, שמגיע ממשפחות עם סיפורים לא פשוטים. יש ביניהם חבר'ה עם סיפורים לא פשוטים, לחלקם גם יש תיקים במשטרה כבר מגיל צעיר. מדובר בנוער משועמם, שמוציא את זעמו על כל דבר".

הפחד מפני גורל הנוער הוליד את רעיון הקמת המרכז, שיהווה פתרון לבני הנוער לשעות אחר הצהריים והלילה. מועדון חברתי שמאגד בתוכו את כל הכלים המעניקים לילד מענה, חברתי, פסיכולוגי, יצירתי ונפשי, כשעל הכל מנצחת פעילות אמנויות הלחימה.

כבר בכניסה למועדון ניתן לשמוע קולות של צחוק והשתוללות. הקירות סוידו על ידי בני הנוער, שהתגייסו לעניין. אחד הציירים בשכונה תרם מכישרונו את ציורי הקיר המרהיבים ובזה אחר זה נאספו לטובת המועדון שולחן פינג פונג, שולחן סנוקר, משחקי סוני ופינת משחקי קופסה. המועדון פתוח משש בערב עד 11 בלילה, ומגיעים אליו כ-150 בני ובנות נוער משכונת תל גיבורים, כדי להעביר את זמנם בדרך אחרת.

"דרך המשחק הם לומדים לתקשר אחד עם השני בלי אלימות", אומר מכלוף, "יש להם כאן דלת פתוחה, והם למדו לסמוך על המבוגרים, לדבר איתם ואפילו להגיד תודה. בימים של בית ספר הם מקבלים עזרה בשיעורי הבית, הכוונה לקראת השירות הצבאי והרצאות בנושאים מגוונים".

בימים אלה של החופש הגדול, החליט מכלוף לעשות מעשה והקים את ליגת הכדורגל תלג'י ע"ש ציונה מכלוף ז"ל, אמו. "רציתי למשוך עוד ועוד בני נוער, ואמרתי לעצמי, מה יכול למשוך אותם יותר מכדורגל? הקמנו קבוצות, ליגות, הדפסנו חולצות, כל יום שני יש משחקי ליגות, יש מעודדים והיענות גדולה".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון".