לא יחוייב כי יחוייב: אברהם פרדו (76), בעל חנות מחולון, חווה בימים אלה על בשרו בירוקרטיה מהי. מגן דוד אדום דורש ממנו לשלם 407 שקל על אמבולנס שביקר בביתו, למרות שהוא לא הזמין אותו, ושהצוות הרפואי שלו לא טיפל במי מבני ביתו.

"אשתי סובלת מאלצהיימר, ומדי פעם בלילות היא מתעוררת וצועקת למשך דקה או שתיים", מספר פרדו. "זה קורה גם בגלל שהבת שלנו נפטרה באחרונה, ואשתי חולמת עליה בלילה. באחד הלילות, בסביבות חצות, היא צעקה קצת יותר בקול רם. כנראה שזה הפריע לאחד השכנים והוא הזמין את המשטרה ואת מד"א.

"השוטרים דפקו על הדלת ואמרו לי לעמוד בצד. בינתיים החובשים רצו לחדר השינה, כאילו כדי להציל את אשתי מהמוות. היא בהתה בהם, לא ענתה ולא הבינה מה קורה. השוטרים חשבו כנראה שתפסו רוצח, אבל בסוף הבינו את המצב וראו שאין כלום.

"הראיתי להם מסמכים שהיא חולה, וסיפרתי להם שאני מחפש מוסד סיעודי בשבילה, כי היא הפסיקה ללכת, וכבר קשה לי מאוד לסחוב אותה. השוטרים הבינו שהצעקות נגרמו מהמחלה ולא ממקרה אלימות, והלכו. הפרמדיקים מילאו טופס ורצו לפנות את אשתי לבית חולים. שאלתי אותם בשביל מה, הרי אני מחפש לה מוסד והיא מטופלת בקופת חולים. הם ביקשו ממני לחתום על טופס שמאשר שהם ביקרו בדירה, ונסעו.

"כעבור שבועיים קיבלתי ממד"א דרישה לשלם 407 שקל בעבור הביקור. הייתי המום ולא הבנתי על מה דורשים ממני לשלם. הרי הסברתי להם שאין שום צורך לקחת את אשתי לבית חולים. בנוסף לא אני הזמנתי את מד"א, אלא כנראה אחד השכנים".

בהודעת החיוב שקיבל פרדו ממד"א נכתב כי השירות שניתן הוא "הסעת אגרה לפי תקנות מד"א (אגרות הסעת חירום באמבולנס) תשס"ו 2006", ומצוינת בו העברה מ"חולון" ליעד שהוגדר בטופס "מסרבת". פרדו לא התעצל וכתב למד"א כדי לערער על דרישת התשלום.

לאכזבתו נענה: "על פי תקנות מד"א, שהן בעלות תוקף חוקי מחייב, יש לגבות תשלום מלא גם מחולה/פצוע שנבדק על ידי צוות מד"א ולא פונה לבית חולים, או בשל סירוב להתפנות לבית חולים. מזמין השירות אינו רלבנטי, מפני שלעתים הוא מגלה אזרחות טובה ופועל על פי חוק 'לא תעמוד על דם רעך', התשנ"ח – 1988. לאור האמור, אנו נאלצים לדחות את בקשתך".

"אני לא מבין את זה", אומר פרדו, "מד"א אומר שאם אזרח טוב קורא לעזרה, אני צריך לשלם על זה. למה? אני לא הזמנתי אותם והם לא טיפלו בה. מה זה מעניין אותי מי הזמין אותם? הרי אשתי תמשיך לצעוק בגלל המחלה, אז בכל פעם שהשכנים יזמינו אמבולנס, אני אצטרך לשלם על זה? לא מספיק שחשבו שאני רוצח, אני גם צריך לשלם על כל אי ההבנה הזאת?".

מד"א מסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקה. הליך הגבייה הוקפא עד תום הבדיקה".