ביוני 92', בשלהי המלחמה בבוסניה, הטיסה הסוכנות היהודית 49 ילדים יהודיים מחבל הבלקן לישראל. אליאס סובשיץ (33), שהיה אז נער צעיר עם עתיד מבטיח של שחקן נבחרת הכדוריד של יוגוסלביה, חשב שהוא מגיע לטיול בארץ זבת חלב ודבש. כיתר חבריו, גם הוא האמין שבתום המלחמה העקובה מדם ישוב לבית ילדותו, לחיק אימו וסבתו, לנופי ההרים המרהיבים, לחברה שהשאיר שם ולעתיד שרקם כשחקן כדוריד.

17 שנה אחרי, כשהוא רב סמל ראשון, עדוי במדי הקבע של חיל האוויר, בעיניים כחולות שראו כבר כמעט הכל בחיים, הוא אומר: "הייתי אחד מ-49 ילדים שבאו לישראל. רובם חתמו על אזרחות די מהר, לי לקח שלוש שנים לחתום על אזרחות ולקבל את זה שאני הופך לדייר קבע בישראל. כולם עזבו, חלקם חזרו לבוסניה, אחרים טסו לארצות הברית. אני היחיד שנשארתי כאן". את ההצהרה הוא משמיע בנימה של גאוות יחידה ופטריוטיות, למרות שבתוך תוכו הוא עדיין מתגעגע לחיים השלמים שהותיר מאחור.


סובשיץ. בימים אלה פרש מ"מכבי חולון" (צילום: קובי קואנקס)

סובשיץ נולד בכפר קטן בבוסניה. אמו יהודיה, אביו ז"ל חצי נוצרי חצי מוסלמי. "אמא הקפידה לשמור על קשר עם הקהילה היהודית, אבל הדברים היחידים שידעתי על יהדות היו מסבי, אב אימי, סנדלר מגרמניה, ניצול שואה, שכל משפחתו נרצחה. סבא לא רצה לעלות לארץ, היה בו כעס גדול על עניין השואה. חשתי שהוא לא רוצה להיות במקום הזה שנקרא דת יהודית".

סובשיץ התגלה ככישרון בתחום הכדוריד וחלם על קריירה בתחום, אבל המלחמה ביוגוסלביה, שפרצה בשנת 91', קטעה את תוכניותיו. כשהמצב ברחובות החמיר לנוכח מלחמת האזרחים, שלחה אמו של סובשיץ את בנה לישראל, באמצעות הסוכנות היהודית, יחד עם 48 ילדים יהודים נוספים.הוא התגורר בפנימיה בראשון לציון, ובהמשך הצטרפה אליו אמו.

החיבור של סובשיץ למולדת התעורר דרך הכדוריד. שאול זלצר, נשיא מועדון הכדוריד בחולון, שהיה מעורב בעליית בני הנוער, החליט לנתב את כישורי העולה הצעיר לטובת הספורט הישראלי והוא צורף ל'מכבי חולון'. "זה השלב שבו התעוררה בי תחושת השייכות", הוא אומר, "כשהתחלתי לשחק ולהביא תוצאות, כשהחלו להעריך אותי כשחקן מקומי וכשהתחלתי לשלוט בשפה ולהכיר את היופי שביהדות, הבנתי שכאן אני צריך להישאר.

"הרגע הזה, של קבלת האזרחות, היה מרגש מאוד עבורי.חתימה קטנה אבל משמעותית". "אני מרגיש", הוא אומר, ומציג את תליון המגן דוד שעל צווארו, "יהודי וישראלי גאה". סובשיץ התגייס לצבא וצוות, כחלומו הישן, לחיל האוויר. "חלמתי לשרת בחיל האוויר היוגוסלבי והגעתי לחיל האוויר הישראלי, בתפקיד רתך.

בימים אלה פרש סובשיץ ממכבי חולון. "אני כבר בן 33, עשיתי את שלי והגיע הזמן", הוא אומר, "אם זה יחסר לי, אמשיך לשחק בקבוצה קטנה, בשביל הנשמה". "אני מרגיש ישראלי בוסני", הוא מצהיר, "ברור לי שאם הייתי נשאר שם הייתי מאוד מסודר היום כלכלית, אבל אני כאן ואין לי טענות. אני מרגיש ישראלי בוסני גאה מאוד".

הכתבה המלאה תפורסם בסוף השבוע ב"ידיעות חולון".