שומר פיו ולשונו: כיצד שמועה אחת שהפיץ תושב המתגורר סמוך לכיכר הרצוג בחולון, הקפיצה את תושבי האיזור, וגרמה להם כמעט לצאת לרחובות בהפגנת מחאה?!

סיפור המעשה החל לפני כחודש. תושב המתגורר בסמיכות לכיכר הרצוג, בין הרחובות חנקין וקראוזה בחולון, טען בתוקף כי גורם הקשור לעיריית חולון עדכן אותו אודות כוונה לבטל את הכיכר, שבה גינה ירוקה, ולהכשיר במקומה מקומות חניה. התושב החל מפיץ את המידע בקרב תושבי האיזור, שמיהרו לפעול לסיכול הרעיון, אלא שכעבור זמן מה התברר כי לא היו דברים מעולם.

"כתבנו עצומה", מספר אחד התושבים, "ואחד האנשים התחיל לעבור מדירה לדירה, כדי להחתים את הדיירים. לפי מה ששמענו, עיריית חולון החליטה לחסל את הכיכר הזאת, והבנו שאין לנו ברירה אלא לחתום על עצומה ולהלחם נגד ההחלטה שפוגעת בנו. קיימנו פגישה בלובי של אחד הבניינים, החתמנו את הדיירים ושלחנו מכתב לראש העירייה, מוטי ששון, בנושא".

"אחד הדיירים שמע שבמקום הכיכר הולכים להקים חניה ציבורית", הוסיף דייר אחר. "כיוון שהגיעה לאוזננו השמועה הזאת, ולכולנו יש אינטרס משותף, כולם עלו על בריקדות, וכמובן שלא הסכמנו לדבר כזה. מבחינתנו, אם דבר כזה קורה, זה אסון לכל הדיירים שגרים סביב לכיכר, כי ערך הדירות יירד. הכיכר היא כיכר יפה והדירות באיזור שלה הן די יקרות.

"אני יודע שיש הרבה אנשים שבזכות הכיכר והפארק שבה, קנו את הדירות שלהם. לכן כ-150 משפחות חתמו על עצומה, בה כתבנו שאנחנו לא נסכים להריסת הכיכר. במקביל תכננו גם להפגין נגד הכוונה, אבל טוב שלא עשינו את זה בסופו של דבר".

מה התברר לכם בסופו של דבר?
"תכננו את ההפגנה, כאמור, ובדיוק קיבלנו הזמנה מראש העירייה, לבוא לפגוש אותו. זה היה לפני כשבועיים. נציגות של הדיירים הגיעה אליו, והוא היה נחמד מאוד והסביר לנו שכל העניין מצחיק אותו, כיוון שהוא בעד גינון, הוא בחיים לא יתן שדבר כזה יקרה, ושאין שום שחר לזה".

ומה הלקח שלמדתם?
"האמת, טוב שעשינו את זה, כי אם אפילו אחוז אחד מזה היה אמת, אז היה שווה להתעמת. חשוב שאנשים ילמדו לקח גם לכיוון הזה וגם לכיוון האחר. מצד אחד, אם אין משהו ממש רציני, אז לא כדאי לעשות רעש. מצד שני, אם יש משהו, אז כדאי לעשות רעש גדול.

"אין ספק שצריך לבדוק כל שמועה, והאמת, מזל שיש כאלה שאמרו שנשהה את ההפגנה בינתיים, ושנחכה לתוצאות, כי בדיוק הגיעה ההזמנה לפגישה עם ראש העירייה, שהבהיר שאין כל כוונה כזאת. הדייר שהפיץ את השמועה, בכל אופן, עדיין טוען שכך אמר לו גורם הקשור לעיריית חולון. למרות הכל, הוא עוד לא השתכנע".


מעיריית חולון נמסר: "אין כל כוונה להפוך את כיכר הרצוג למגרש חניה. רב סרן שמועתי עובד חזק...".