צריך שניים לטנגו: ממשרדי המדיטק עולה עשן לבן. סביב השולחן העגול יושבים אלון ספן, מנכ"ל המדיטק ומשה קפטן, המנהל האמנותי. השניים עסוקים בקדחתנות בפסטיבל ישראל לילדים.

במשרדו של קפטן (38), לצד תמונתה של בתו מיקה, תלויות תמונות ילדיו הנוספים: 'נרניה, האריה, המכשפה וארון הבגדים', 'היפה והחיה', 'צלילי המוסיקה' ועוד. מכל ההפקות הוא גאה במיוחד ב'כנר על הגג', שעלה כבר למעלה מ-150 הצגות ב'קאמרי'.

הוא נולד וגדל בבת-ים, במשפחה דתית ולמד בישיבת 'בני עקיבא'. את התיאטרון גילה בגיל הנעורים, בהצגות בהן ישב מהופנט. "כבר אז ידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים. תמיד אמרתי שאוכיח לכולם שגם עם כיפה אפשר לעשות דברים ולהצליח בהם".


קפטן וספן. "שילוב שמנצח בגדול". צילום: קובי קואנקס.

את שירותו הצבאי סיים בלהקת הרבנות הצבאית ועם שחרור הפך לכתב המקומי בערוצי הכבלים דאז. כשהיה בן 24, הכיר את המפיק יהודה טלית, "שראה בחור צעיר ונמרץ ונתן לי אפשרות להרים דברים גדולים".

אלא שאז החלו שאלות לגבי הדת לצוף ולעלות. "מצאתי את עצמי מכתת רגליים בשבתות מבית הכנסת לעולם המופעים בתל-אביב ומשם ברגל להוריי בבת-ים. זה היה מטורף והתחילו המחשבות להוריד את הכיפה. תקופה ארוכה הייתי חצוי ומבולבל".

בגיל 27, אחרי שלוש שנים של הסתרה מהוריו, פתח קפטן את הקלפים. "אף אחד לא חיבק ונישק אותי, היה להם מאוד קשה עם זה, זה היה משבר גדול. מבחינתם בגדתי באמון, בערכים, בדרך החיים שהם הקנו והאמינו בה. הרגשתי שקשה להם לקבל אותי ונוצר בינינו ריחוק".

בינתיים פרח קפטן על הבמה. גרי בילו, מנהל 'בית צבי', פתח לו דלת ונתן לו לביים ערב מוזיקאלי של מחזות זמר שקצר הצלחה גדולה. בהמשך הגיעו 'יוסף וכותנות הפסים', 'אוויטה', 'קופקבנה', 'שורת המקהלה' ועוד.

את אלון ספן הכיר קפטן כשפתח את סדנת הנוער במרכז הבמה בגני תקווה. לפני שנתיים נפגשו השניים במדיטק, ספן כמנכ"ל, קפטן כמנהל אמנותי. "זה מקום עם הרבה נשמה ויצירה ויש לנו הרבה מה להציע לעולם", אומר ספן, "ועובדה שהשילוב הזה מנצח בגדול".

כשהתיישב ספן על כס המנכ"ל, הוא מיד החל בשינויים: הרחבת החוגים לילדים במסגרת סופר צעיר בעברית ובאנגלית, הרחבת סדנאות הכתיבה היוצרת למבוגרים, העלאת סדרת מופעי ספרות בהשתתפות שחקנים ומוזיקאים ופתיחת הסינמטק הראשון בעיר חולון.

פסטיבל ישראל לילדים
פסטיבל ישראל לילדים במדיטק בחולון ובירושלים מתקיים זו השנה הרביעית ומהווה את יריית הפתיחה לחגיגות חמש שנות פעילות במדיטק. הפסטיבל כולל מופעים והצגות מהארץ ומחו"ל לצד אירועי חוצות ופעילויות ללא תשלום.

בין המופעים וההצגות בפסטיבל: הפקה חדשה של המדיטק בשיתוף התיאטרון הארצי לילדים ולנוער, "נשים קטנות", "עלילות פרדיננד פדהצור בקיצור" בהפקת המדיטק מאת אפרים סידון ובבימוי של ישראל גוריון. "לרקוד עם אבא" בהפקת המדיטק מאת איציק ויינגרטן ובבימויו של משה קפטן. "ציפור הנפש", מחזה מוזיקאלי על פי ספרה של מיכל סנונית בהפקת המדיטק בבימוי של קפטן ועוד רבים נוספים.

הפסטיבל יתקיים החל מה-25 במאי ועד ה-13 ביוני במדיטק בחולון ובירושלים.