מחיר העבודה הקשה: בעליה של דירה ברחוב שרת בחולון תובע פיצוי מאיגוד הערים לשירותי כבאות בחולון, משום שלטענתו גרם נזק לדלת דירה שהוא משכיר, בשעת ניסיון להציל חיי אדם. התובע, שבדירתו התגורר בשכירות דייר, שנמצא ללא רוח חיים, הגיש את התביעה לבית המשפט לתביעות קטנות בראשון לציון.

לפי כתב התביעה, לפני שלושה חודשים התקשרו דיירים למשטרת ישראל לאחר שהיה חשש לגורלו של הדייר. מאחר שדלת הדירה היתה נעולה, הזמינה המשטרה את מכבי האש כדי לפתוח את הדלת. התובע טוען, כי מכבי האש הגיעו לדירתו ללא ידיעתו וללא זימונו אליה, וביצעו "פריצה אלימה של דלת הדירה, במקום לפתוח אותה בעזרת מנעולן, אשר יכול היה על נקלה לפתוח אותה מבלי לגרום לה נזק ניכר".

עוד טוען התובע, שהכבאים פרצו את דלת הדירה "תוך כיפופה ועיקומה", באופן ש"יצאה מכלל שימוש לחלוטין ואיננה ראויה עוד למטרתה. גם הבריחים והמשקוף נקרעו ממקומם". למרבה הצער, מוסיף התובע, "אכן הדייר שהתגורר בדירה נמצא מת".

הוא טוען כי הכבאים התרשלו בכך ש"פרצו את הדלת באלימות וגרמו לה לנזק בלתי הפיך", על אף שהיה בידיהם להתקשר אליו, שכן הוא מתגורר בחולון. מכבי האש, טוען התובע, "עשו מעשה שאדם סביר ונבון לא היה עושה", וכן "לא השתמשו במיומנות ולא נקטו מידת זהירות, שאדם סביר, נבון וכשיר לפעול באותו תחום, היה משתמש בהן באותן נסיבות". לטענתו, מומחה שהוזמן לבדוק את הדלת קבע כי לא ניתן לתקנה.

התובע טוען כי פנה אל האיגוד בכתב, אך זה "השיב לו בכתב בהתחמקות ובהסרת אחריות מעל עצמו". התובע מפרט בכתב התביעה כי עלות החלפת הדלת היתה 2,390 שקל, ומבקש מהאיגוד גם 1,000 שקל פיצוי על הוצאותיו, טרחתו ועוגמת הנפש שנגרמה לו, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית.

טרם הוגש כתב הגנה, אולם מפקד שירותי הכבאות בחולון, טפסר אבי פרץ, אמר בתגובה: "המשטרה הזמינה אותנו לאירוע מחשש לאסון בתוך הדירה. לדירה ניתן היה להיכנס אך ורק דרך הדלת. בגלל הזמן היקר להצלת חיי אדם, ולא ידענו שהדייר מת, פעלנו על פי הנוהל הקיים ופרצנו את הדלת. לצערנו, האדם נמצא ללא רוח חיים.


"שירותי הכיבוי מגיעים לכל אירוע של חילוץ והצלה ללא שום התניה, ובלי לדלות פרטים של קרבת משפחה או שייכות כלשהי במקרה של אסון. על פי החוק, שירותי הכיבוי רשאים להיכנס ולבצע את עבודתם לחילוץ ולהצלה ללא שום אישור מבעלי הדירה או מגורמים אחרים, בפיקוח מלא של משטרת ישראל, כמתבקש. אנחנו מעדיפים הצלת חיי אדם מאשר שוויה של דלת".