הרב "המזמר": הוא נחשב בעיני רבים אחד המנהיגים הרוחניים החשובים ביותר באיזור חולון ובת ים. הוא גם יודע לסחוף אחריו אלפי מאמינים, והמוסד שהוא עומד בראשו גם זכה בשנים האחרונות לתמיכה מימסדית בלתי מבוטלת. אלא, שהשקפת עולמו של רב שכונת תל גיבורים וראש כולל "עטרת חכמים" בחולון, הרב חיים רבי, לפחות על פי דבריו המופצים באתר האינטרנט של הישיבה ובעלוני מידע בבתי כנסת באיזור, נשמעת לא ממלכתית במיוחד.

אף אחד, כמעט, למעט כמובן המיגזר הדתי, לא יוצא נקי מפניני בית היוצר של הרב רבי. לפחות לא על פי הנאום, שתועד בוידאו והופץ בעלונים ערב יום העצמאות האחרון. לא מייסדי המדינה, לא מנהיגי ההווה, ובוודאי לא הציבור החילוני. לקרוא, לראות ולא להאמין.


ישיבת "עטרת חכמים" של הרב רבי. מנהיג רוחני חשוב. צילום: קובי קואנקס

ימים ספורים לפני יום העצמאות פרש הרב רבי, העומד גם בראש הישיבה הגדולה בעיר, "עטרת חכמים", את משנתו בעלון, ואף בסרטון וידאו באתר האינטרנט של ישיבתו: "הסברנו כמה פעמים שאנחנו, השמחה שלנו לא שלמה ביום העצמאות. ולמה? כי לצערנו הרב ובעוונותינו הרבים אמרנו היום וידוי גם. ולמה? כי הם עושים חוקים נגד התורה, פשוט מאוד".

עוד אומר הרב: "נכון שזכינו בארץ ישראל לקיבוץ גלויות ולהרבה בתי כנסיות ובתי מדרשות ומאות אלפי בעלי תשובה, אבל כל זה לא בזכות הציונות, כל זה לא בזכות מייסדי המדינה, כי הם רצו לעקור את התורה והיהדות מישראל, וביקשו להניח את היהדות במוזיאון".

גם באתר האינטרנט של הישיבה שבראשה הוא עומד, מתבטא הרב נגד המנהיגים: "לא לחשוב שהם האנשים המתאימים להוביל, להנהיג. מה שהם עושים זה חוקים נגד ה', נגד התורה...החינוך הקלוקל שלהם להרוס. כשמתרבים בציבור עוד בעלי תשובה, מביאים עוד גויים מחוץ לארץ לאזן את המצב, איזו רשעות.

"אנחנו צריכים להשתדל היום (ביום העצמאות, ש.מ.) לא לשמוח. רק לומדי התורה ואוהבי התורה הם באמת דואגים למדינה ולעם ישראל. מי עוזר לחיילים ולמדינה שתהיה ברכה מהשמיים, אם לא מי שמתפלל כל יום ועושה מצוות?...במה הציבור החילוני עוזר ותומך למדינה? מי שמחלל את השבת ואת התורה ועושה את הכל חלל, חלול, ריק, הוא מביא מהשמיים ברכה, או להיפך? שפע או פשע?

"אתה חייב למחות שהיום אתה לא אומר את ה'הלל', היום אתה לא משתף איתם פעולה", הוסיף הרב בדרשתו האינטרנטית. "אתה יכול לאכול בשר על האש, מה זה קשור? אבל לחשוב שזה יום של שמחה? כתוב: 'חלק מאהבת ה' לשנוא את שונאי ה''". על מנהיגי ההווה אמר הרב: "תכניעם שלא יהיה להם כוח לעשות חוקים נגד התורה".

תגובות
"זה לא נאה שאתראיין", אמר הרב חיים רבי כשביקשנו את תגובתו. "גיסי נהרג בצבא, אז אי אפשר להגיד שאין לנו רגשות. ממשה רבנו היו דעות שונות".

כיצד מתיישבת עמדתך לגבי המדינה עם קבלת תמיכה מהמדינה?
"המדינה מקבלת תמיכה ממני. אני משלם משכורת".

הרב רבי סירב לענות לשאלות נוספות.


מעיריית חולון נמסר בתגובה: "במידה שהדברים אכן נאמרו, ראש העירייה מצר על כך. כל אדם בוחר את סגנונו ומחזיק בדעות משלו ולראש העירייה אין כל שליטה עליהם, לטוב ולרע. באשר לתקציבים - כל הכוללים הפועלים בחולון מקבלים קצבה על פי חוק, בהתאם לקריטריונים הנקבעים בידי משרד הדתות. גובה ההקצבה נקבע על פי מספר האברכים הלומדים בישיבה ולא על פי זהות הרב העומד בראשה או דעותיו".

הסיפור המלא יפורסם בסוף השבוע ב"ידיעות חולון" וב"ידיעות בת ים".