טיפול בעינוי: כמה חתולי רחוב שעברו עיקור או סירוס שגרם להם נזק, נמצאו לאחרונה בחולון. חתולה אחת נמצאה ברחוב ראש פינה, ואחרים נמצאו בקרית שרת.

"לפני חודש הבחנתי שגורה שאני מאכילה נעלמה ליום-יומיים", סיפרה אריאלה בכר, המאכילה חתולים רבים ברחוב ראש פינה. "אחר כך מצאנו אותה והיא היתה ממש מסכנה וייללה. גילינו שעיקרו אותה בצורה אכזרית. היה לה חתך נוראי, וכל העור בבטן שלה היה מלא בכוויות. זה היה מזעזע וממש נבהלתי".

"לקחתי אותה ישר לווטרינר שאני מכירה, ד"ר גיורא היימן, ושם נאמר לי שאולי זה משהו שקשור לחומר החיטוי שהשתמשו בו או לסכין, שהיתה קהה מדי. התברר לי שלד"ר היימן הגיעו מקרים דומים נוספים.

"זה מזעזע ואסור שזה יחזור. לחתולה הזאת יש מזל שאני מטפלת בה ודואגת לה, אבל לא לכולם דואגים. כרגע החתולה אצלי בבית, לאחר שטופלה באנטיביוטיקה. מבורך שלוקחים חתולים לעיקור ולסירוס, אבל שישימו לב איך עובדים, זה לא חפץ".

"לפני שבועיים האכלתי חתולים כמדי יום", אמרה סימי כנען–וידיסלבסקי, שמאכילה חתולים בקרית שרת זה שנים. "באחת מהפינות הבחנתי בחתול בן תשעה חודשים, שאליו אני קשורה במיוחד, שוכב על שיחים ומתקשה לקום. הוא ייבב ולא גילה תיאבון, בניגוד להרגלו. ליטפתי אותו, והוא סובב אלי את חלקו האחורי של גופו. בדרך נס לא איבדתי את ההכרה ממה שראו עיני: הישבן ואיבר המין שלו נראו כמו בשר באטליז. הכל היה עיסה של בשר מעורבב בדם, זה היה נורא.

"צלצלתי מיד לווטרינר ד"ר היימן, ולקחתי את החתול אליו. ד"ר היימן אמר שככל הנראה החתול עבר סירוס מחריד יום קודם לכן, ושככל הנראה השתמשו בחומר חיטוי חריף מאוד. החתול אושפז למשך חמישה ימים וטופל באינפוזיה, במשחה
ובאנטיביוטיקה. הוא חזר לרחוב ויש הטבה במצבו. "נוסף על החתול הזה, ראיתי עוד שני חתולים שאני מאכילה, שהיו פצועים ברמות שונות. האחד טופל בסירופ אנטיביוטי, ואת השני לא הצלחנו ללכוד, אבל הבנתי שהיו מקרים נוספים".

"הגיעו אלי כמה חתולים שנמצאו באיזורים שונים בחולון, ועברו עיקור או סירוס זמן קצר קודם לכן", מעיד ד"ר גיורא היימן. "כל האיזור בגוף שלהם, שאותו צריך היה לחטא, היה מגורה, והעור שלהם היה שרוף, כאילו מישהו שפך עליהם חומצה או חומר חריף אחר.

"אני לא יודע מי עשה את העיקור והסירוס האלה, אבל הוא חייב להחליף את החומר שהוא משתמש בו. אם לא מוהלים את החומר, ומשתמשים בו בריכוז גבוה, אפשר לגרום נזק".יצויין כי בחודשים האחרונים ערכו עיריית חולון ועמותה ציבורית מבצע לעיקור ולסירוס חתולי רחוב. עד כה טופלו יותר מ-1,000 חתולים.

עיריית חולון מסרה: "במשרדי הווטרינר העירוני התקבלה תלונה בנושא בראשונה לפני שבועיים. מיד עם קבלתה, נעשתה פנייה אל הווטרינר שטיפל כ'חירום' בחתולים שנמצאה עליהם עדות לכוויות החיטוי. חשוב לציין כי עיקורי עמותות פרטיות אינם קשורים בשום צורה ואופן למבצע העיקורים העירוני הנערך מדי שנה. מבצע כזה נערך למשל ביוני-אוגוסט על ידי וטרינר מיומן ומקצועי, תחת פיקוח הדוק מאוד של הווטרינר העירוני".