האח הגדול מתרחב: בכוונת עיריית חולון להתקין החל מהשנה הבאה מערכת כריזה, שתוצב בגנים ציבוריים ובמוסדות עירוניים, שבהם היתה בעבר השחתה. מערכת הכריזה תלווה ב-50 מצלמות אבטחה, שישדרו את הנעשה במקומות אלה למוקד בקרה עירוני. ברגע שתזוהה התקהלות או פעילות בעייתית, תישלח דרך הרמקולים דרישה לפזר את ההתקהלות או להפסיק את ההשחתה. במידה שהקריאה ברמקול לא תועיל, תישלח לשם ניידת פיקוח או שיטור עירוני.

ואם לא די בכך, גם עובדי עיריית חולון ובאיה עתידים להיות חשופים לעינו של האח הגדול. בימים אלה נשקלת הצבת מצלמות אבטחה בבניין העירייה עקב גל גניבות הפוקד אותו בעת האחרונה. אלא שהרעיון מתקבל אצל עובדי העירייה ברגשות מעורבים. מצד אחד הם מקווים כי גל הגניבות יפסק, אך מהצד השני חרדים לפרטיותם.


"אני חושב שזה דבר חיובי", התבטא השבוע עובד בעירייה. "כל עוד זה לא חודר לפרטיות, זה מבורך. אפשר לשקול להציב את המצלמות לתקופה מוגבלת. אני מאמין שאם יציבו מצלמות במסדרונות העירייה ותתרחש גניבה, יוכלו לראות פחות או יותר מי היה באיזור, ולא היה צריך להיות שם. כרגע אנחנו לוקחים את החפצים שלנו גם אם אנחנו יוצאים מהחדר רק לדקות אחדות".


תרגיל תפיסת גנב שנלכד במצלמת אבטחה. בקרוב 50 כאלו ברחבי חולון

"יש בזה מן החדירה לפרטיות", אמר עובד עירייה אחר. "נכון שמתרגלים לזה, אבל אי אפשר להחזיק אנשים במתח כל הזמן. אני חושב שאם המצלמות יוצבו במסדרונות זה יהיה בסדר. אפשר יהיה לראות מי נכנס ומה הוא עשה, אבל אם יציבו את המצלמות בתוך החדרים, זה לא יהיה טוב. הרי לכל אחד מאיתנו יש את הרגעים שלו, כמו למשל לחטט באוזן, והאח הגדול יראה את זה".

כמו ערים נוספות, כדוגמת לוד למשל, לפני שנה וחצי הותקנו ברחבי חולון שמונה מצלמות אבטחה כחלק מניסוי שבחן את יעילותן כמונעות מעשי השחתה. המצלמות הוצבו בארבעה ריכוזים שהתרחשו בהם מעשי השחתה חוזרים ונשנים, אבל אפילו הן לא הצליחו לחמוק מידי המשחיתים, ופעמיים בחודשים האחרונים הושחתו המצלמות עצמן. על מסכי הבקרה במוקד העירוני ובמשרדי סיירת הביטחון אפשר היה לראות כמה נערים עולים לעמוד גבוה, מחבלים במצלמות ומפרקים אותן. מיד לאחר מכן נותק השידור.

בשל כמותן המצומצמת, לא נרכשו המצלמות לניסוי במכרז, ולתחזוקתן דואגת חברת "מוקד 99". הקלטות השידור נשמרות במחשבי העירייה חודשיים-שלושה ואז נמחקות באופן אוטומטי. העירייה מגדירה את הניסוי כמוצלח, על אף שלא נצפו במצלמות אירועי השחתה רבים שהובילו למעצר. עיקר כוחן של המצלמות, טוענת העירייה, הוא בהרתעה.


הסיפור המלא יפורסם בסוף השבוע "ידיעות חולון"