מי ישמור על האנדרטה לשומרי חולון? תושב ותיק בחולון טוען שכלבים הפכו כיכר הנצחה בעיר למשתנה ציבורית. בצומת הרחובות חנקין וז'בוטינסקי שוכנת כיכר השבעה, ובה מוצבת אנדרטת זיכרון. מתברר כי יש מי שלא מקפידים לכבד את המקום ואת השלט הקבוע בו. בעלי כלבים המתגוררים בסמוך לכיכר, מטיילים בה מדי יום ומאפשרים לבעלי החיים לעשות את צרכיהם על גבי לוח הזיכרון המוצב שם.

לתושב ותיק בעיר, שאף הכיר חלק משבעת הנוטרים המונצחים בכיכר, הדבר חורה.
"השבעה האלה שמרו על כל חולון לפני קום המדינה", הוא אומר. "לאחר שהם נהרגו ביאזור (היום אזור, ש.מ.), המשפחות דרשו להנציח את שמם. בחולון הקימו על שמם את כיכר השבעה והציבו לוח זיכרון, שעליו רשומים שמותיהם, אלא שהלוח ממוקם נמוך מאד, קרוב לאדמה, וכבר כמה שנים שהכיכר הפכה להיות 'כיכר הכלבים'. במו עיני ראיתי כלבים עושים את צרכיהם על גבי לוח הזיכרון.

"פניתי לעיריית חולון כבר כמה פעמים מתוקף היותי תושב העיר וגם מתוקף היותי חבר מזכירות ב'הגנה', אבל לא הצלחתי לגרום לשינוי במצב. אמרו לי שתוך שבוע יפתרו את הבעיה וירימו את הלוח, אבל כלום לא קרה. זה חורה לי מאוד, כי הכרתי חלק גדול מהאנשים האלה, חלק מבני המשפחות שלהם כבר הלכו לעולמם, ונשארו מעט מאד בחיים שיצעקו את צעקתם. אני ממש מבקש שיגדרו את המקום ברשת או בעזרת מעקה ברזל, ואז כלבים לא יוכלו להגיע".

עיריית חולון מסרה בתגובה: "מדובר באנדרטה שקיימת עשרות שנים, וכך היא נבנתה במקור. במשך כל השנים לא התקבלו בעירייה תלונות לגביה, ולא ברור למי פנה המתלונן. בכל מקרה, אי אפשר לקבל החלטות ללא בדיקה וחשיבה. בעקבות הפנייה ייבדק הנושא ביסודיות, ואם אכן יש בעיה, יגובש פתרון מבלי לפגוע באנדרטה המקורית".

ליוו שיירה ועלו על מוקש
כיכר השבעה נקראת על שמם של שבעה מנוטריה של חולון, שנפלו בראשית שנת 1948 במשימת הגנה. השבעה – דוד איבניצקי, מנחם אבטיחי, צבי זעירא, יעקב עולמי, קלמן רוזנבלום, יצחק קורדובה ואליהו שמיר - יצאו ב-22 בינואר 1948 ללוות שיירה שהיתה בדרכה למושבות הדרום ולירושלים. באמצע הדרך עלה הטנדר שבו נסעו על מוקש, ונשרף כליל. מרבית המלווים נהרגו מעוצמת ההתפוצצות, והשאר נרצחו בידי פורעים ערבים שהסתערו עליהם.
כאות כבוד הקימה עיריית חולון לפני שנים רבות כיכר לזכרם, והציבה בה שלט הנושא את שמותיהם. על שמם נקראו גם מושב משמר השבעה ומחלף השבעה.