בוקר של סיוט: רוצים לצאת לכביש? אולי כדאי שתמתינו עם זה. משטרת ישראל העלתה את רמת הכוננות באזורים הסמוכים לתל אביב, הציבה מחסומים בכניסות לערים ובשל כך נוצרו פקקי תנועה כבדים.

לאילו כבישים לא כדאי להכנס הבוקר? כביש 20 וולפסון-חולון, כביש 44 ניר צבי ועד השבעה וברחוב המלאכה בחולון ועד השבעה, כביש 4- יבנה ועד השבעה, כביש 412 ראשון לציון ועד בית דגן ושפירים עד בית דגן, כביש 443- גימזו ועד כפר הנוער בן שמן, כביש 1- בן שמן ועד קיבוץ גלויות וכביש 40 מחלף לוד עד אל על.

את מחיר הפקקים, כמובן, משלמים האזרחים. תושבי חולון, הרגילים פה ושם לעומסי תנועה בבוקר בדרך לאיילון סבלו הבוקר יותר מתמיד. אחת מהן, בעל משרד להנהלת חשבונות קיבלה מאחיה דיווח על הבלאגן בכביש, והחליטה להגיע מאוחר יותר לתל אביב.

רינה, אף היא מחולון, שעשתה דרכה לכיוון ראשון, נאלצה לשרוד את הפקק שנמשך 45 דקות. "בדרך כלל אני עושה את הדרך בעשרים דקות. מה שקרה הבוקר זה פשוט לא ייאמן. אם זה רק פקק ולא חלילה פיגוע, אז לא נורא. עדיף פקק מאשר טרגדיה. היו נהגים שחזרו, וגם אני חשבתי להסתובב, אבל להיכן שלא הסתכלתי ראיתי פקק".

יוסי מורה מחולון איחר לעבודה בשעה. "יצאתי למקום עבודתי בפתח תקווה ונתקעתי באיזור צומת אזור. לא הבנתי מה קרה, אבל שמעתי בדיווח ברדיו על סיבת הפקקים. היו לא מעט נהגים עצבנים שצפרו כל הזמן. אני רק מקווה שעד שאחזור הביתה, כבר לא יהיו פקקים כאלו".

מפקד משטרת מרחב איילון, ניצב משנה ישראל טל, התייחס הבוקר למצב בכבישים: "אנו פועלים בפעילות בטוחון שוטף מוגברת על מנת למנוע פיגוע. כרגע הנושא נמצא בראש סדר עדיפות עליון, על אף העצבים של הנהגים. הנהגים נדרשים לגלות סבלנות וסובלנות".

גם מכיוון מודיעין משתרכים פקקים ארוכים בשעה זו. בכביש 443 מהקטע שבין מחלף בן שמן עד לחיבור עם כביש 1, לקח ללירון לובל ממודיעין למעלה מעשרים דקות. מדובר בקטע כביש של שני קילומטר בו הרכבים עומדים. ייתכן כי בשעה הקרובה ימשיך הפקק אחורה, לכיוון דרום, מה שיגרום לעומס תנועה בצומת שילת.

יחד עם זאת חלק מהנהגים מצאו חלופה יצירתית: נהגים רבים פנו ימינה בכביש 1 לכיוון לנמל תעופה בן גוריון ומשם עלו על הרכבת לכיוון צפון הארץ.

* השתתף בהכנת הכתבה הדר בן שימול.