קול ששון: ראש עיריית חולון, מוטי ששון, נחשב בעיני רבים כאחד מראשי הרשויות המקומיות המצטיינים ביותר בישראל. בריאיון מיוחד שהעניק ל"ידיעות חולון" ול"ידיעות בת ים" מתברר, שלצד העשייה, שהציבה את העיר חולון כאחת הערים האיכותיות בישראל, יש לקודקוד של עיר הילדים, גם אמירות חדות, שנונות וכאלו שאינן עושות הנחות, גם לא עם ראש העיר השכנה מבת ים, שלומי לחיאני.

זה מה שחושב מוטי ששון על עיריית בת ים והעומד בראשה, שלומי לחיאני, בעקבות דו"ח מבקר המדינה שפורסם לפני חודשים אחדים.

להלן קטע מהריאיון:

אתה רואה את ההתפתחות בבת-ים, כאשר במקביל מבקר המדינה מותח ביקורת על אופן התנהלות העירייה והעומד בראשה. מה אתה חושב על התנהלותו?
"זה חמור. קודם כל אני חושב שזה גורם לנו נזק. כשיש ראשי עיריות עם כאלה האשמות, מדביקים את זה לכל ראשי העיריות. אם מישהו מתנהל בצורה לא יעילה, כולם מתנהלים בצורה לא יעילה? הרי אני מלא בתעודות הוקרה. למה אני צריך לסבול בגלל מישהו אחר? אם מישהו לא בסדר, טפלו בו. אם הוא מתנהל בצורה לא טובה, בבקשה תחליפו אותו, אבל לא לפגוע בכל ראשי העיריות ולהגיד שכולם לא יעילים".


ששון חוגג. בבת ים לא יאהבו את "החגיגה" שלו עליהם. צילום: ניצן הפנר

"דוח מבקר המדינה על מה שקורה בבת-ים הוא חמור, חמור מאוד אפילו, אבל נראה לי שעולם כמנהגו נוהג. יש לנו מדינה אחת, ואוי לנו אם ההתנהלות הזאת תהיה התנהלות מובנת מאליה כי כך עושים כולם. בסוף לא תהיה מדינה, וצריך לעשות לזה סוף.
"אני לא משטרה, אני לא חוקר, ואני לא יודע את העובדות. אני יודע רק מה שקראתי בדוח מבקר המדינה, וסמרו השערות שעוד נשארו לי על הראש. אבל אם מסתפקים רק בלכתוב ולא לעשות שום דבר, גם זה חמור. אבל צריך גם לתת לכל מבוקר את ההזדמנות לענות, ורק אחרי זה לראות אם יש דברים בגו".

ולחיאני מצידו, בשלו: "אנחנו אוהבים את תושבי חולון, ומוטי ששון הוא ראש עירייה טוב".

למוטי ששון יש גם דעה מאוד ברורה על חברי הכנסת, ובעיקר על תרומתם המעשית למדינה.

להלן עוד קטע מהריאיון:

קיים סיכוי שגם אתה תפזול לעבר ספסלי הכנסת?
"ביום רביעי בלילה קיבלתי טלפון מאהוד אולמרט, איש קדימה שתמיד מחמיא לי. הוא בירך אותי. עם אהוד ברק דיברתי בבוקר. הוא שמע על ההישג שלי ואמר לי: 'מוטי, אני רואה שאני צריך להעביר אותך לליגה שלנו'. אמרתי: 'לא מעניין אותי', אז הוא אמר: 'אולי נשנה את החוק כך שגם ראשי עיריות יוכלו להיות חברי כנסת'. עניתי לו שזה היה בעבר, אבל בגלל הפוליטיקאים הקטנים העבירו חוק וביטלו את זה".

"יש היום תהליך מסוכן של פוליטיקאים ציניים, שמעוניינים לפגוע בשלטון המקומי בכל דרך ולחסל אותו, וזה מסוכן, כי אנחנו בעצם הסיירת של השירות הציבורי, ואם יחסלו אותנו, אין מי שיתן לכם את השירותים. אנחנו נותנים שירותים ממלכתיים, וזה לא התפקיד שלנו".

יכול להיות שאתה מצהיר שהכנסת לא מעניינת אותך, כי נוח לך יותר להתמודד במגרש הביתי מאשר בכנסת, שם תצטרך להוכיח את עצמך מחדש?
"אין לי שום בעיה, מאחר שאני מקורב מאוד לשמעון פרס ולדליה איציק, ולא פעם הם ביקשו ממני, כי הם רצו כבר מזמן שאני אעלה לליגה של הכנסת. אמרתי שלא מעניין אותי לדבר, מעניין אותי לעשות. נולדתי בחולון, אני קשור אליה בטבור שלי, ואני אוהב את העיר, אז מה אני אעשה? אבגוד בעיר ואלך לכנסת?"

"לא מעניין אותי לשבת ולדבר, מעניין אותי לעבוד. תנו לי שקט, ואני יכול לעבוד מהבוקר עד הלילה, 20 שעות ברציפות, ללכת לישון לארבע שעות, ולקום למחרת, אבל תנו לי לעבוד בשקט, לפתח את העיר ולהריץ אתה".

לחיאני, בריאיון מיוחד שהעניק אף הוא לרגל היבחרו באופן גורף, שלל את אפשרות כניסתו לכנסת כבר עכשיו, אבל כאשר נתבקש להתייחס לסוגיית ראשות הממשלה, הגיב: "יום אחד אהיה".

הריאיונות המלאים עם ששון ולחיאני בסוף השבוע ב"ידיעות חולון" וב"ידיעות בת ים".