אחזקה לקויה: עמותת 'אדם, טבע ודין' פרסמה מדד לאיכות הסביבה, שבו צוין כי בחולון לא קיימים שטחים ציבוריים פתוחים רבים, אולם אלה הקיימים מפותחים באופן ייחודי ומתוחזקים היטב. דוגמה לכך, ציינו מחברי המדד, היא פרויקט גני הסיפור או פארק פרס. אלא שסיור קצר מגלה כי רמת אחזקת הגנים וטיפוחם מאכזבת.

ערימות פסולת, צואת כלבים וחתולים, כתובות גרפיטי שלא נמחקו, חלקי מתקני משחקים שבורים, משטחי גומי קרועים, אספלט רעוע, צמחיה יבשה וקרחות דשא, מהווים חלק מהנוף של גנים ציבוריים רבים. מתברר כי בעוד שבשכונות ותיקות, תחזוקת וטיפוח הגנים לקויה, הרי שבשכונת הדגל של חולון, קריית אילון, הלא היא ח-300, מדובר בעולם אחר.

קוראים לי נחמן ואני מגמגם
כל המסייר בגן נחמן הנמצא בלב שכונת נאות שושנים, יבחין וודאי בבור הניקוז הפתוח ובאבנים השבורות הניצבות אחר כבוד במרכז הגן. גם מהצמחייה היבשה המעטרת את המקום קשה להתעלם. גילי בללי, תושב השכונה: "כל הגן הזה מלא בצואת חתולים וכלבים. אנחנו ממש לא יכולים לתת לילדים שלנו לשחק במקום הזה. יום אחד הזדעזעתי כשהילד שלי, בן שנה וחצי, בא אלי כשהוא מחזיק ביד גללים של צואת כלבים שמצא בחול. מתקני המשחקים במקום מיושנים, חלודים ולא בטיחותיים. יש הרבה קרחות במדשאות שבגן וההזנחה בו רבה. בנוסף, אין מספיק תאורה בלילות בגן, ובני נוער שמתאספים בלילות במקום, מדליקים מנגלים, מסריחים את כל השכונה ועושים מעשי ונדליזם. צריך גם לרצף את איזור מתקני המשחקים בגומי, מי צריך את החול הזה שיש שם? זה מיותר, זה כמו בית שימוש אחד גדול".


הגן הציבורי ברחוב נחמן. לא בטיחותי. צילום: שירלי מורה

השוטר רוסס בגרפיטי
ברבים מהגנים מותקנים מתקני 'שקי-קקי', האמורים להציע שקיות לאיסוף צואת כלבים, אלא שהמתקנים ריקים משקיות, מרבית הזמן, והסיסמה הכתובה עליהם: "רחוב נקי מתחיל איתי", נותרת מיותמת. בגן השוטר, הסמוך לרחוב גאולים, כתובות גרפיטי מכערות את מתקני המשחקים, ובגן ברחוב יהודה הלוי, בשכונת עם הוותיקה, משטח גומי המותקן מתחת למתקני המשחקים – קרוע. את פניהם של הבאים בשערי הגינה הציבורית הקטנה שברחוב ריינס, מקדמת ערימת פסולת שלא פונתה זה זמן רב. בגן המשתרע מרחוב עין יהב עד רחוב שדה בוקר, בקרבת שכונת ג'סי כהן, ניתן להבחין בקרחות דשא רבות ובעליבות רבה. גם גן ארבע ארצות בשכונה מוזנח, על אף תלונות התושבים.

נורית בייסקי, דוברת עיריית חולון, מסרה בתגובה: "עיריית חולון דואגת באופן שוטף לטיפוחם ולניקיונם של כל הגנים בעיר, בכל השכונות. הטענות שהועלו בכתבה תבדקנה ובכל מקום בו ידרש טיפול, הוא יבוצע. בהזדמנות זו, העירייה מבקשת להזכיר כי ניתן להתקשר למוקד העירוני הפועל 24 שעות ביממה ולדווח על כל מפגע, על מנת שניתן יהיה לטפל בו בזמן אמת".