שלם ושכח: האם המדינה מאפשרת לאזרחים לשלם כופר ולהתחמק מאישום פלילי? תושב חולון, שחשוד בתקיפת רופאה בבית חולים "וולפסון", חושב שהתשובה היא חיובית.

לפני חצי שנה קיבל האיש מהפרקליטות מכתב שבו נאמר: "לנוכח נסיבותיו של התיק, מצאנו להביא בפניך חלופה אפשרית להגשת כתב אישום נגדך, בדמות פיצוי למתלוננת בסך של כעשרת אלפים שקל. במידה שתבחר בחלופה האמורה, נסתפק בכך ולא יוגש כתב אישום".

האיש, החשוד בכך שתקף את הרופאה, משום שלטענתו לא היתה מוכנה לבדוק את בתו התינוקת, מכחיש בתוקף את החשד, וטוען שהתנהגותה של הרופאה היא שראויה לגינוי, ושהיא טפלה עליו אשמה, משום שעמד על זכותו לקבל טיפול.


החשוד עם מכתב האולטימטום. "זה לא הוגן ולא צודק". צילום: קובי קואנקס

האיש אמר השבוע: "כשראיתי את מכתב ההצעה, אמרתי לעצמי, או שאני לא בעניינים, או שכל אחד יכול לתת כסף ולגמור תיק. נניח, אחד שביצע פשע מסוים, אם יש לו כסף, הוא משלם, וכאילו לא קרה כלום, הוא משוחרר וחופשי".

"זה לא הוגן ואין כאן צדק. כאילו אתה קונה את היושר בכסף. ככה פותרים דברים? אם אתם כבר רוצים להיכנס, אז תיכנסו, תבדקו, תחקרו, ותעשו את העבודה. להגיד לבנאדם: 'תן לי כסף ואתה חופשי וישר וחף מפשע?'"

ראש מרכז נגה לייצוג נפגעי עבירה, ד"ר דנה פוגץ' מהקריה האקדמית אונו: "הדבר מעלה שאלות קשות בנוגע לאפליה בין חשודים אמידים לחסרי אמצעים. האם תתחיל מגמה של סגירת תיקים נגד חשודים שיוכלו לשלם פיצויים? אני בהלם".

דוברת המרכז הרפואי וולפסון בחולון, פנינה ארד, מסרה בתגובה, כי "הנושא הינו משפטי ונמצא בטיפולה של הפרקליטות. אין לבית החולים שיקול דעת לגבי החלטת הפרקליטות".

השופט בדימוס, אמנון סטרשנוב, התייחס לסוגיית תשלום תמורת ביטול כתב אישום בעבירת אלימות, ואמר: "זו אינה דרך ראוייה להיאבק באלימות, בוודאי לא בעבירת אלימות כלפי רופאים שמתפשטת אצלנו".

"ידיעות חולון" שאל את משרד המשפטים אם מקובל להציע לחשודים חלופה כזאת לפני הגשת כתב אישום, ואם אין משום סכנה לדמוקרטיה, בכך שתיק פלילי יסגר תמורת כסף. בתגובה השיב דובר משרד המשפטים: "מדובר בתיק עם נסיבות מיוחדות, שבו ביקשה הפרקליטות להגן על האינטרס הציבורי מצד אחד, ולהתחשב בנסיבות של הנאשם".

הסיפור המלא בסוף השבוע ב"ידיעות חולון"